Utah State Recognizes 200 Student-Athletes At Annual Whitesides Luncheon
The 2014 Whitesides Winner was senior track & field athlete Katherine Vande Pol. Vande Pol will graduate from Utah State this spring with a bachelor's degree in animal, dairy and veterinary sciences and carries a 4.00 cumulative grade point average.

April 22, 2014

LOGAN, Utah - Utah State's athletics department recognized 200 student-athletes for achieving a 3.2 grade point average at the 21st annual Joe E. and Elma Whitesides Scholar-Athlete Luncheon Tuesday. To be eligible for the honor, student-athletes must have a cumulative 3.2 grade point average or have posted a 3.2 GPA during the last two semesters.

In all, approximately 53 percent of USU's student-athletes earned a 3.2 GPA to qualify for the awards.

The top honoree during the luncheon was senior track athlete Katherine Vande Pol as 14 of the past 24 recipients of the top individual honor have been from track & field, while 20 of the past 23 honorees have been women. During that time, the only males to win the award have been Mike Puzey from men's basketball in 2003, Tyler Ellis from men's track who shared the award with Rebecca Anderson and Alison Taylor in 2009, and Daniel Howell from men's track who shared the award with Katelyn Heiner in 2012.

Vande Pol (Los Gatos, Calif./De Anza JC) will graduate from Utah State this spring with a bachelor's degree in animal, dairy and veterinary sciences and carries a 4.00 cumulative grade point average. Following graduation, she plans to pursue both her master's degree and her Ph.D. in animal sciences. Overall, Vande Pol is a two-time Whitesides Scholar Athlete recipient and earned academic all-conference honors during her first year at USU in 2013.

As a student-athlete, Vande Pol has been a member of Utah State's indoor and outdoor track and field teams, along with cross country during her two years at USU.

Utah State also handed out team honors and women's tennis was named the top academic team with less than 20 members. Women's track and field was the top academic team with more than 20 members and men's cross country was the most improved academic team.

D.J. Tialavea, who was a member of the football team, received the Aggie Achievement Award for overcoming life challenges and personal adversity to ultimately excel as a student-athlete and obtain a high level of academic achievement at Utah State University.

Sarah Wallace, who is a Senior Staff Assistant in the College of Engineering, was presented the Meet The Challenge Award, while Jeremiah Bearss and Victoria Tonnemacher were both given the Outstanding Tutor Award, and Jaycie Miller was given the Outstanding Mentor Award for their work with USU's student-athletes.

The Whitesides honors started in 1953 by former USU athlete, coach and athletics director Joe E. Whitesides.

2014 UTAH STATE WHITESIDES SPECIAL HONORS
Whitesides Winner - Katherine Vande Pol
Aggie Achievement Award - D.J. Tialavea
Meet The Challenge - Sarah Wallace
Outstanding Tutors - Jeremiah Bearss and Victoria Tonnemacher
Outstanding Mentor - Jaycie Miller

Top Teams (20-plus members) 1. Women's Track 2. Soccer 3. Men's Track

Top Teams (less than 20 members) 1. Women's Tennis 2. Women's Cross Country 3. Men's Golf

Most Improved Teams 1. Men's Cross Country 2. Women's Cross Country 3. Men's Track

2014 UTAH STATE WHITESIDES HONOREES Jon. M. Huntsman School of Business Austin Allred, Football - Business Trevor Andersen, Men's Track & Field - International Business Jarom Baldomero, Football - Accounting Kaitlyn Betts, Gymnastics - Business Administration Mike Bills, Men's Track & Field - Accounting Parker Bluth, Men's Track & Field - Accounting Spencer Butterfield, Men's Basketball - Business Administration Paul Clark, Football - Accounting Ben Clifford, Men's Basketball - Finance/Economics Sara Cobb, Soccer - Accounting Brennan Coburn, Golf - Business Administration James Croasdell, Men's Basketball - Economics Kyle Davis, Men's Basketball - Business Administration Joe Gough, Men's Track & Field - Marketing Austin Groll, Men's Track & Field - Business Administration Cole Lambourne, Men's Track & Field - Business Administration B.J. Larsen, Football - Business Administration Braeden Loveless, Football - Accounting Jeff Manning, Football - Business Administration Alex Marsaw, Football - Business Administration Dan Mosman, Men's Track & Field - Finance Michael Okonkwo, Football - Finance CJ O'Neal, Men's Track & Field - Business Administration /Marketing Travis Parrish, Football - International Business Fredrik Peterson, Men's Tennis - Business Administration Jennifer Schlott, Women's Basketball - Marketing Travis Seefeldt, Football - Management Information Systems Nick Steingreaber, Men's Track & Field - Finance Annie Thomas, Softball - Business Administration Andrew Whiting, Men's Tennis - Business Connor Winters, Football - Business Administration Michelle Yasukochi, Gymnastics - Accounting

S.J. & Jessie E. Quinney College of Natural Resources Tom Derr, Men's Track & Field - Environmental Studies Elizabeth Winters, Women's Track & Field - Conservation & Restoration Ecology Chalese West, Women's Track & Field - Wildlife Science

College of Engineering Jaron Bentrude, Football - Mechanical Engineering Nic Bowens, Men's Track & Field - Civil Engineering Ben Bracken, Men's Track & Field - Mechanical Engineering Austin Costley, Men's Track & Field - Mechanical Engineering Jake Doughty, Football - Mechanical Engineering Danielle Gaztambide, Soccer - Biological Engineering Tanner Hunt, Men's Track & Field - Biological Engineering Abby Indreland, Softball - Mechanical Engineering Julia Klingler, Women's Track & Field - Mechanical Engineering Jamie Markosian, Football - Civil Engineering Nick Markosian, Football - Civil Engineering Chris Martinez, Men's Track & Field - Mechanical Engineering Eric Shellhorn, Men's Track & Field - Mechanical Engineering Katie Sweet, Women's Tennis - Biological Engineering Jeff Taylor, Men's Track & Field - Mechanical Engineering Elliot Willis-Orlando, Men's Track & Field - Mechanical Engineering

Emma Eccles Jones College of Education & Human Services Breyanna Aufiero, Gymnastics - Exercise Science Eric Berntson, Football - Social Studies Composite Teaching Sydney Blair, Women's Track & Field - Exercise Science Jessica Brooksby, Soccer - Exercise Science Katie Brown, Gymnastics - Exercise Science Kelsey Burke, Soccer - Exercise Science Stephanie Burt, Women's Track & Field - Exercise Science Brittany Bushman, Women's Track & Field - Exercise Science Karlee Campbell, Soccer - Pre-Physical Therapy Emily Catron, Women's Track & Field - Exercise Science Clayton Christensen, Football - Exercise Science Sarah Chow, Softball - Family Life Studies Alyssa Curtis, Soccer - Exercise Science Samantha Curtis, Soccer - Exercise Science Stefanie Daley, Gymnastics - Psychology McKenzie Davis, Women's Tennis - Exercise Science Maddie Day, Volleyball - Psychology Kayla DeCoursey, Volleyball - Family Life Science Kylie Dibb, Soccer - Exercise Science Mia Estes, Women's Track & Field - Pre-Physical Therapy Alyssa Everett, Volleyball - Exercise Science Katie Flynn, Soccer - Exercise Science Hannah Gleason, Volleyball - Exercise Science Shay Haddow, Soccer - Exercise Science Maris Hamblin, Soccer - Exercise Science Cheyenne Harper, Softball - Communicative Disorders & Deaf Education Sydney Hart, Softball - Exercise Science Kaylee Hartshorn, Women's Track & Field - Interdisciplinary Studies Hillary Hayes, Women's Tennis - Elementary Education Lexie Henrie, Soccer - Family, Consumer & Human Development Kendsey Hill, Softball - Elementary Education Kylie Ross, Women's Track & Field - Pre-Physical Therapy Jenna Johnson, Women's Basketball - Elementary Education Lynette Johnson, Women's Basketball - Psychology McKenzie Johnson, Women's Track & Field - Exercise Science Daphne Jones, Women's Track & Field - Psychology Miranda Kerr, Gymnastics - Family, Consumer & Human Development Bethany King, Women's Track & Field - Elementary Education Sarah Landes, Gymnastics - Exercise Science/Marketing Samantha Larsen, Softball - Health Education & Promotions Ann Marie Lee, Soccer - Exercise Science Kayla Lee, Women's Track & Field - Pre-Physical Therapy Carly Lenzen, Volleyball - Exercise Science Allison Lenzora, Softball - Interdisciplinary Studies Kyli McSpadden, Women's Track & Field - Family, Consumer & Human Development Kristen Meyers, Gymnastics - Exercise Science Susie Miller, Gymnastics - Psychology Mari Miyashiro, Soccer - Family, Consumer & Human Development Morgan Monks, Women's Track & Field - Family, Consumer & Human Development Devin Montgomery, Softball - Exercise Science Lexie Morgan, Soccer - Exercise Science Kirstyn Namba, Softball - Pre-Physical Therapy Nate Needham, Football - Exercise Science Elise Nelson, Women's Basketball - Pre-Physical Therapy Paige Neves, Volleyball - Communicative Disorders & Deaf Education Christina Nye, Gymnastics - Pre-Physical Therapy Rachel Orr, Volleyball/Women's Track & Field - Exercise Science Tori Parkinson, Women's Track & Field - Exercise Science Ryan Pearson, Golf - Communicative Disorders & Deaf Education Silas Pimentel, Men's Track & Field - Pre-Physical Therapy Travis Reynolds, Football - Interdisciplinary Studies Ashlan Rogers-Court, Volleyball - Communicative Disorders & Deaf Education Eli Rogers, Golf - Pre-Physical Therapy Taryn Rose, Soccer - Exercise Science Grahm Schmaltz, Golf - Interdisciplinary Studies Ashley Shields, Women's Track & Field - Family, Consumer & Human Development Heather Simpson, Women's Track & Field - Communicative Disorders & Deaf Education Brayden Stembridge, Football - Exercise Science Amanda Stoudt, Women's Track & Field - Pre-Physical Therapy Kaitlyn Stratton, Soccer - Elementary Education Bradford Strobell, Men's Track & Field - Pre-Physical Therapy Joe Summers, Football - Exercise Science Bethani Talbot, Women's Track & Field - Elementary Education Lexi Turley, Women's Tennis - Exercise Science Samantha Wagner, Gymnastics - Psychology Kalon Weston, Men's Track & Field - Exercise Science Jensen Williams, Women's Track & Field - Health Education & Promotions Jodi Williams, Women's Track & Field - Exercise Science Xavier Williford Jr., Men's Track & Field - Interdisciplinary Studies

Caine College of the Arts Jamie Duke, Soccer - Art Karli Lundquist, Women's Track & Field - Art Kyle McKenna, Men's Track & Field - Music Ashlyn Mulford, Soccer - Art Katie Nielson, Women's Track & Field - Music Shaleen Richardson, Women's Track & Field - Art Kaitlyn VanHoff, Volleyball - Art Jacqueline Winterton, Women's Track & Field - Music

College of Science Joanna Boyd, Women's Track & Field - Statistics Kelsey Girardelli, Women's Track & Field - Biology Mikayla Howes, Soccer - Public Health Dacia Hunter, Women's Track & Field - Biology Science Composite Teaching Sara Lorscheider, Soccer - Biology Science Composite Teaching Hayley Sanzotti, Gymnastics - Biology Dylan Harlow, Men's Tennis - Computer Science

College of Agriculture & Applied Sciences Jacob Barton, Men's Track & Field - Nutrition, Dietetics & Food Sciences Sydney Blaser, Women's Track & Field - Animal, Dairy & Veterinary Science Hollie Bosworth, Women's Track & Field - Family Consumer Science Michael Cardinal, Men's Track & Field - Nutrition, Dietetics & Food Sciences Laycee Elliott, Women's Track & Field - Nutrition, Dietetics & Food Sciences Chari Hawkins, Women's Track & Field - Family Consumer Science Education Tanner Higham, Golf - Nutrition, Dietetics & Food Sciences Natalie Norris, Soccer - Nutrition and Food Sciences/Exercise Science Reed Platke, Golf - Landscape Architecture & Environmental Planning Brooke Rawlins, Women's Track & Field - Nutrition, Dietetics & Food Sciences Megan Rhead, Softball - Animal, Dairy & Veterinary Sciences Cierra Simmons, Women's Track & Field - Nutrition, Dietetics & Food Sciences Katherine Vande Pol, Women's Track & Field - Animal, Dairy & Veterinary Sciences Bailee Whitworth, Women's Track & Field - Nutrition, Dietetics & Food Sciences

College of Humanities and Social Sciences Abby Andrews, Women's Track & Field - Communication Studies Makayla Betz, Gymnastics - Social Work Brock Bird, Football - Communication Studies Karlee Deeter, Women's Track & Field - History Teaching Tijana Djukic, Women's Basketball - Global Communication Daniel Gray, Football - Sociology Lars Gunderson, Football - Interdisciplinary Studies Wyatt Houston, Football - Sociology Paige Jones, Gymnastics - English Brooke Larsen-Leavitt, Soccer - Journalism Elise Maddox, Women's Track & Field - Spanish Teaching Mariah Peterson, Softball - Social Work Selina Ramsey, Women's Track & Field - English Cree Taylor, Women's Track & Field - English Teaching Daquan Vandross, Football - Sociology Zach Waxler, Golf - Journalism Curran Wearmouth, Men's Tennis - Geology Jeannie Woller, Soccer - Creative Writing Daniel Wray, Football - English

University Studies Ricky Ali'ifua, Football - Undeclared Dennis Baumgartner, Men's Tennis - Undeclared Sander Brouwers, Men's Track & Field - Undeclared Business Jordan Brown, Football - Undeclared Business Morgan Carter, Softball - Undeclared Business Anna Maki, Women's Track & Field - Undeclared Bailey McIntire, Gymnastics - Undeclared Braxton Miller, Golf - Undeclared Brittany Rawlins, Women's Track & Field - Undeclared Erica Richins, Women's Track & Field - Undeclared Jayne Robison, Soccer - Undeclared Sebastian Schneider, Men's Tennis - Undeclared Kallie Sperry, Women's Tennis - Undeclared Ashley Stuhlmann, Women's Tennis - Undeclared Jake Thompson, Football - Undeclared Business Alec Willard, Men's Track & Field - Undeclared Colby Wilson, Men's Track & Field - Undeclared Katelyn Zabriskie, Women's Track & Field - Undeclared

School of Graduate Studies Aubrie Haymore, Women's Track & Field - Health & Human Movement Matt Thatcher, Men's Tennis - Accounting Cristal Turner, Women's Basketball - Physical & Sport Education

Watch Live
Watch Live
Social Media
USU Athletics Official Twitter Feed:

Conservice Maverik Pepsi USU
Utah State University Department of Athletics 7400 Old Main Hill, Logan, UT 84322 Main Phone (435) 797-1850