Athletics News
Utah State Recognizes 189 Student-Athletes At Annual Whitesides Luncheon
Senior track athlete Bri Campbell earned this year's Whitesides Award as USU's top student-athlete acdemically.
Senior track athlete Bri Campbell earned this year's Whitesides Award as USU's top student-athlete acdemically.

April 23, 2013

LOGAN, Utah - Utah State's athletics department recognized 189 student-athletes for achieving a 3.2 grade point average at the 20th annual Joe E. and Elma Whitesides Scholar-Athlete Luncheon Tuesday. To be eligible for the honor, student-athletes must have a cumulative 3.2 grade point average or have posted a 3.2 GPA during the last two semesters.

In all, approximately 51 percent of USU's student-athletes earned a 3.2 GPA to qualify for the awards.

The top honoree during the luncheon was senior track athlete Bri Campbell as 13 of the past 23 recipients of the top individual honor have been from track & field, while 19 of the past 22 honorees have been women. During that time, the only males to win the award have been Mike Puzey from men's basketball in 2003, Tyler Ellis from men's track who shared the award with Rebecca Anderson and Alison Taylor in 2009, and Daniel Howell from men's track who shared the award with Katelyn Heiner in 2012.

Campbell (Riverton, Utah/Riverton HS) will graduate from Utah State this spring with a bachelor's degree in accounting and carries a 3.96 cumulative grade point average. Following graduation, she plans to pursue a master's degree in accounting from USU. Overall, Campbell is a four-time Whitesides Scholar Athlete recipient and a three-time academic all-Western Athletic Conference honoree.

As a student-athlete, Campbell has earned second-team all-WAC honors twice during her career as she tied for sixth in the high jump at the 2011 WAC Indoor Championships and finished fourth in the high jump at the 2010 WAC Indoor Championships.

Utah State also handed out team honors and men's golf was named the top academic team with less than 20 members. Women's soccer was the top academic team with more than 20 members and men's golf was the most improved academic team.

Brittany Fisher, who was a member of the track and field team, received the Aggie Achievement Award for overcoming life challenges and personal adversity to ultimately excel as a student-athlete and obtain a high level of academic achievement at Utah State University.

Admissions Officers Jen Caines, Chauntelle Crockett, Patty Ross, Tonya Sorensen, Barbara Walker and Idena Ward were all presented the Meet The Challenge Award, while Jessica Parker was given the Outstanding Tutor Award and Nicholas Lauritzen was given the Outstanding Mentor Award for their work with USU's student-athletes.

The Whitesides honors started in 1953 by former USU athlete, coach and athletics director Joe E. Whitesides.

2013 UTAH STATE WHITESIDES SPECIAL HONORS
Whitesides Winner - Bri Campbell
Aggie Achievement Award - Brittany Fisher
Meet The Challenge - Admissions Officers (Jen Caines, Chauntelle Crockett, Patty Ross, Tonya Sorenson, Barbara Walker, Idena Ward)
Outstanding Tutor - Jessica Parker
Outstanding Mentor - Nicholas Lauritzen

Top Teams (20-plus members) 1. Soccer 2. Women's Track 3. Men's Track

Top Teams (less than 20 members) 1. Men's Golf 2. Men's Tennis 3. Gymnastics

Most Improved Teams 1. Men's Golf 2. Men's Tennis 3. Gymnastics

2013 UTAH STATE WHITESIDES HONOREES Jon. M. Huntsman School of Business Kaitlyn Betts, Gymnastics - Business Mike Bills, Men's Track & Field - Accounting Spencer Butterfield, Men's Basketball - Business Administration Bri Campbell, Women's Track & Field - Accounting Tanner Dance, Men's Tennis - Finance/Economics Brendan Dennis, Golf - Finance/Economics Shan England, Volleyball - Economics Jacob Haueter, Football - Business Administration Spela Hus, Women's Track & Field - International Business Anthony Israelsen, Men's Track & Field - Economics John Johnson, Men's Track & Field - International Business Cole Lambourne, Men's Track & Field - Business Alex Marsaw, Football - International Business Weston Mathis, Men's Track & Field - Business Administration Dan Mosman, Men's Track & Field - Finance CJ O'Neal, Men's Track & Field - Marketing Michael Okonkwo, Football - Finance Kendra Pemberton, Soccer - Accounting Fredrik Peterson, Men's Tennis - Business Administration Sven Poslusny, Men's Tennis - Marketing Kris Sayer, Golf - Accounting Jennifer Schlott, Women's Basketball - Marketing Seokwon Jeon, Golf - International Business McKell Staheli, Volleyball - Marketing Matt Thatcher, Men's Tennis - Accounting Annie Thomas, Softball - Marketing Julie Tukuafu, Women's Tennis - Marketing Andrew Whiting, Men's Tennis - Business Mersadi Wilkins, Women's Tennis - Marketing

College of Science Nate Ballam, Men's Tennis - Bio-Chemistry Connor Garner, Men's Basketball - Math & Statistics Kelsey Girardelli, Women's Track & Field - Biology Kirsten Hankins, Women's Track & Field - Biology Ruth Hilton, Women's Track & Field - Math Education James Rohwer, Men's Track & Field - Public Health Sharrieff Shah, Football - Biology Jordan Stone, Men's Basketball - Actuarial Science Curran Wearmouth, Men's Tennis - Geology

College of Engineering Jaron Bentrude, Football - Mechanical Engineering Nic Bowens, Men's Track & Field - Civil Engineering Collin Butterfield, Men's Track & Field - Mechanical Engineering Jacob Cazier, Men's Track & Field - Mechanical Engineering Jake Doughty, Football - Mechanical Engineering Danielle Gaztambide, Soccer - Biological Engineering Sam Hawkins, Men's Track & Field - Biological Engineering Julia Klingler, Women's Track & Field - Mechanical Engineering Jared Lambert, Men's Track & Field - Mechanical Engineering Sara Lorscheider, Soccer - Biological Engineering Jamie Markosian, Football - Civil Engineering Chris Martinez, Men's Track & Field - Mechanical Engineering Jamison Nielson, Men's Track & Field- Mechanical Engineering Eric Shellhorn, Men's Track & Field - Mechanical Engineering

College of Education & Human Services AnnaLina Andersen, Women's Track & Field - Communicative Disorders & Deaf Education Nicole Arata, Softball - Pre-Physical Therapy Troy Baugh, Women's Track & Field - Elementary Education McKade Brady, Football - Exercise Science Elle Brainard, Volleyball - Family, Consumer & Human Development Nico Bronzati, Football - Exercise Science Brittany Bushman, Women's Track & Field - Exercise Science Cody Carpenter, Men's Track & Field - Exercise Science Clayton Christensen, Football - Exercise Science Jeni Christensen, Women's Track & Field - Exercise Science Tanner Clark, Men's Track & Field - Exercise Science Alyssa Curtis, Soccer -Exercise Science Stefanie Daley, Gymnastics - Psychology Kylie Dibb, Soccer - Exercise Science Alyssa Everett, Volleyball - Exercise Science Brittany Fisher, Women's Track & Field - Elementary Education Shantel Flanary, Soccer - Physical Education Teaching Pualei Furtado, Women's Basketball - Exercise Science Shay Haddow, Soccer - Exercise Science Maris Hamblin, Soccer - Exercise Science Kassi Hargrove, Volleyball - Psychology Kaylee Hartshorn, Women's Track & Field - Interdisciplinary Studies Hillary Hays, Women's Tennis - Elementary Education Aubrie Haymore, Women's Track & Field - Exercise Science Kylie Hirschi, Women's Track & Field - Exercise Science Kade Jensen, Men's Track & Field - Family, Consumer & Human Development Jenna Johnson, Women's Basketball - Elementary Education McKenzie Johnson, Women's Track & Field - Exercise Science Bethany King, Women's Track & Field - Elementary Education Sarah Landes, Gymnastics - Exercise Science Kiana Lindmeir, Women's Track & Field - Exercise Science Matthew Maughan, Men's Track & Field - Psychology Haley Maxfield, Women's Track & Field - Elementary Education Kyli McSpadden, Women's Track & Field - Elementary Education Kristen Meyers, Gymnastics - Physical Education Teaching Susie Miller, Gymnastics - Psychology Kami Montgomery, Soccer - Communicative Disorders & Deaf Education Lexie Morgan, Soccer - Exercise Science Kirstyn Namba, Softball - Pre-Physical Therapy Nate Needham, Football - Exercise Science Elise Nelson, Women's Basketball - Exercise Science Paige Neves, Volleyball - Communicative Disorders & Deaf Education Christina Nye, Gymnastics - Pre-Physical Therapy Rachel Orr, Volleyball/Women's Track & Field - Exercise Science Stephen Peirce, Men's Track & Field - Exercise Science Devin Pierson, Men's Track & Field - Exercise Science Silas Pimentel, Men's Track & Field - Pre-Physical Therapy Candace Richins, Volleyball - Elementary Education Ashley Robison, Women's Track & Field - Family, Consumer & Human Development Kali Roche, Women's Basketball - Elementary Education Ashlan Rogers, Volleyball - Family, Consumer & Human Development Taryn Rose, Soccer - Exercise Science Aubriann Bosen, Women's Track & Field - Interdisciplinary Studies Hayley Sanzotti, Gymnastics - Exercise Science Lecy Skousen, Women's Track & Field - Physical Education Teaching Shay Sorensen, Volleyball - Exercise Science Amanda Stoudt, Women's Track & Field - Exercise Science Stetson Tenney, Football - Exercise Science Brad Theurer, Football - Exercise Science Mariah Thompson, Women's Track & Field - Health Education & Promotions Christine Thomsen, Softball - Interdisciplinary Studies Shelbi Tyteca, Softball - Exercise Science Dana Wareham, Women's Track & Field - Health Education & Promotions Samantha Wagner, Gymnastics - Psychology Amanda Watamaniuk, Gymnastics - Pre-Physical Therapy Kalon Weston, Men's Track & Field - Health Education & Promotions Josselyn White, Volleyball - Exercise Science Jodi Williams, Women's Track & Field - Exercise Science

University Kevin Allen, Men's Track & Field - Undeclared Eric Berntson, Football - Undeclared Riley Bradshaw, Men's Basketball - Undeclared Mike Chislock, Football - Undeclared Sarah Chow, Softball - Undeclared Brennan Coburn, Golf - Undeclared Business Joanna Cuba, Gymnastics - Undeclared Karlee Deeter, Women's Track & Field - Undeclared Lexie Henrie, Soccer - Undeclared Will Higham, Golf - Undeclared Madi Holt, Women's Track & Field - Undeclared Megan Klingensmith, Women's Track & Field - Undeclared Jeff Manning, Football - Undeclared Business Tylee Newman, Women's Track & Field - Undeclared Travis Parrish, Football - Undeclared Bridger Peck, Football - Undeclared Business Travis Seefeldt, Football - Undeclared Business Kallie Sperry, Women's Tennis - Undeclared Business Amber Stuhlmann, Women's Tennis - Undeclared Ashley Stuhlmann, Women's Tennis - Undeclared Nick Vigil, Football - Undeclared Kaitlyn Wilcox, Women's Track & Field - Undeclared

Caine College of the Arts Jamie Duke, Soccer - Art Karli Lundquist, Women's Track & Field - Art Kyle McKenna, Men's Track & Field - Music Ashlyn Mulford, Soccer - Art Shaleen Richardson, Women's Track & Field - Art Kaitlyn VanHoff, Volleyball - Art Jacqueline Winterton, Women's Track & Field - Music

College of Humanities and Social Sciences Abby Andrews, Women's Track & Field - Journalism Kaylee Campbell, Women's Track & Field - Social Work Rebecca Holliday, Gymnastics - Journalism Paige Jones, Gymnastics - English Brooke Larsen, Soccer - Journalism Romina Nedakovic, Women's Tennis - Journalism Jasmine Porter, Women's Basketball - Sociology Jake Simonich, Football - Sociology Cree Phillips Taylor, Women's Track & Field - History Teaching Jackie Tillotson, Soccer - Interdisciplinary Studies Daquan Vandross, Football - Sociology Kristina Voytsekhovich, Women's Tennis - Political Science Jaci West, Women's Tennis - Political Science Jeannie Woller, Soccer - Creative Writing Daniel Wray, Football - English

College of Agriculture Hollie Bosworth, Women's Track & Field - Family Consumer Science Education Michael Cardinal, Men's Track & Field - Nutrition, Dietetics & Food Sciences Laycee Elliott, Women's Track & Field - Nutrition, Dietetics & Food Sciences Chari Hawkins, Women's Track & Field - Family Consumer Science Education Tanner Higham, Golf - Nutrition, Dietetics & Food Sciences Libby Lundquist, Soccer - Family Consumer Science Education Molli Merrill, Soccer - Family Consumer Science Education Natalie Norris, Soccer - Nutrition and Food Sciences/Exercise Science Reed Platke, Golf - Landscape Design Katherine Vande Pol, Women's Track & Field - General Studies Bailee Whitworth, Women's Track & Field - Nutrition, Dietetics & Food Sciences Nikki Woodring, Women's Track & Field - Family Consumer Science Education

Quinney College of Natural Resources Tom Derr, Men's Track & Field - Environmental Science Haley Hogan, Gymnastics - Environmental Science Rachael Hunsaker, Softball - Wildlife Science

School of Graduate Studies Forrest Dabb, Football - Business Administration Tyler Killpack, Men's Track & Field - Business Administration Jamaine Olson, Football - Health, Physical Education & Recreation Cristal Turner, Women's Basketball - Health, Physical Education & Recreation

Pepsi Blue Square Restaurant USU Charter Credit Union Icon Health & Fitness Utah State Online Education
Utah State University Campus Store