Athletics News
Utah State Recognizes 192 Student-Athletes At Annual Whitesides Luncheon
Utah State's athletics department recognized 192 student-athletes for achieving a 3.2 grade point average at the 18th annual Joe E. and Elma Whitesides Scholar-Athlete Luncheon Tuesday. To be eligible for the honor, student-athletes must have a cumulative 3.2 grade point average or have posted a 3.2 GPA during the last two semesters.
Utah State's athletics department recognized 192 student-athletes for achieving a 3.2 grade point average at the 18th annual Joe E. and Elma Whitesides Scholar-Athlete Luncheon Tuesday. To be eligible for the honor, student-athletes must have a cumulative 3.2 grade point average or have posted a 3.2 GPA during the last two semesters.

April 26, 2011

LOGAN, Utah - Utah State's athletics department recognized 192 student-athletes for achieving a 3.2 grade point average at the 18th annual Joe E. and Elma Whitesides Scholar-Athlete Luncheon Tuesday. To be eligible for the honor, student-athletes must have a cumulative 3.2 grade point average or have posted a 3.2 GPA during the last two semesters.

In all, approximately 49 percent of USU's student-athletes earned a 3.2 GPA to qualify for the awards.

The top honoree during the luncheon was women's tennis athlete Hailey Swenson. The senior from North Salt Lake City, Utah (Woodscross HS) graduated Summa Cum Laude in May of 2010 with a bachelor's degree in marketing and a minor in psychology carrying a 3.98 cumulative grade point average.

As a four-year letterwinner on Utah State's tennis teams, Swenson has an overall singles record of 76-44 (.633) including a 53-32 (.624) mark in dual competition at No. 1 and No. 2 singles.

"It's pretty amazing considering there are so many people that are good at athletics and academics, so to win this award is a big accomplishment," said Swenson.

Swenson, who has earned academic all-WAC honors in each of her four years at USU, is currently working on her master's degree in business administration and will graduate in June.

Seventeen of the past 19 recipients of the top individual honor have been women as the only males in that time to win the award was Mike Puzey from men's basketball in 2003 and Tyler Ellis from men's track who shared the award with Rebecca Anderson and Alison Taylor in 2009.

Utah State also handed out team honors and women's cross country was named the top academic team with less than 20 members, women's track was the top academic team with more than 20 members, and football was the most improved academic team.

Nate Bendall, who is a senior on the men's basketball team, received the Aggie Achievement Award for overcoming life challenges and personal adversity to ultimately excel as a student-athlete and obtain a high level of academic achievement at Utah State University.

Dayna Barrett of the Health, Physical Education and Recreation Department was presented the Meet The Challenge Award, while Allison Noble was given the Outstanding Tutor Award and Dr. Joyce Mumah was given the Outstanding Mentor Award for their work with USU's student-athletes.

The Whitesides honors started in 1953 by former USU athlete, coach and athletics director Joe E. Whitesides.

2011 UTAH STATE WHITESIDES SPECIAL HONORS
Whitesides Winner - Hailey Swenson (Women's Tennis)
Meet The Challenge - Dayna Barrett
Aggie Achievement Award - Nate Bendall
Outstanding Tutor - Allison Noble
Outstanding Mentor - Dr. Joyce Mumah

Top Teams (20-plus members) 1. Women's Track 2. Women's Soccer 3. Softball

Top Teams (less than 20 members) 1. Women's Cross Country 2. Men's Tennis 3. Men's Cross Country 3. Volleyball

Most Improved Teams 1. Football 2. Softball 3. Men's Cross Country

2011 UTAH STATE WHITESIDES HONOREES Jon. M. Huntsman School of Business Trevor Andersen, Men's Track - International Business Katie Astle, Volleyball - Finance/Economics Steven Atkinson, Men's Track - Entrepreneurship/ HR Management Nate Bendall, Men's Basketball - Finance Cassandra Berg, Women's Track - Management Information Systems Lyndsie Boone, Gymnastics - Entrepreneurship Ben Clifford, Men's Basketball - Marketing Alice Coddington, Women's Basketball - Marketing Forrest Dabb, Football - Business Jackie Dillon, Gymnastics - Entrepreneurship Alex DuPlessis, Men's Track - Management Information Systems Kirstin Flesher, Women's Track - Business Administration Austin French, Golf - Business Administration Jase Hill, Football - Business Administration Brady Jardine, Men's Basketball - Finance John Johnson, Men's Track - International Business Megan Jones, Women's Track - Accounting Cobie Lunsford, Men's Tennis - Business Administration Reyneisha Mays, Women's Basketball - Accounting Eric Moats, Football - Marketing Philip Noble, Men's Track - Accounting Nikita Ryashchenko, Men's Tennis - International Business Kris Sayer, Golf - Accounting Thad Truman, Golf - Economics Lenny Whiting, Men's Tennis - Accounting Mersadi Wilkins, Women's Tennis - Marketing/Management

College of Science Michelle Alley, Women's Track - Biology Krista Bava, Softball - Biology Nathaniel Ballam, Men's Tennis - Bio-Chemistry David Browning, Football - Chemistry Haley Dutson, Women's Track - Biology Maria Halton, Women's Track - Chemistry Dwayne Max Hansen, Men's Track - Bio-Chemistry Laura Hatch, Women's Track - Biology Ruth Hilton, Women's Track - Math Education Erica Huelsmann, Gymnastics - Bio-Chemistry Brittney Mackins, Gymnastics - Biology Paige Neves, Volleyball - Math Education Jennifer Schiess, Women's Track - Math/Stats Composite Teaching Nicole Tindall, Softball - Math/Stats Composite Teaching

College of Engineering Jake Doughty, Football - Mechanical Engineering James Markosian, Football - Civil Engineering Austin Costley, Men's Track - Mechanical Engineering Tanner Hunt, Men's Track - Mechanical Engineering Jeff Taylor, Men's Track - Mechanical Engineering Matthew Vance, Men's Track - Civil Engineering

College of Education & Human Services Jeff Alley, Men's Track - Human Movement Science Katelyn Anichini, Women's Track - Human Movement Science/Teaching Matt Austin, Football - Interdisciplinary Studies Justine Baugh, Women's Track - Elementary Education Laurel Bodily, Volleyball - Communicative Disorder and Deaf Education Rachel Boynton, Women's Track - Human Movement Science McKade Brady, Football - Exercise Science Tyler Canales, Football - Exercise Science Ashlee Cannon, Women's Track - Health Education Specialist Katherine Crosland, Soccer - Human Movement Science Christina Cummings, Softball - Exercise Science Alyssa Curtis, Soccer - Human Movement Science Tatem Day, Softball - Exercise Science Shantell Durrant, Volleyball - Psychology Jasmine Easley, Women's Track - Interdisciplinary Studies Rachel Evans, Softball - Interdisciplinary Studies Jeff Fischer, Football - Interdisciplinary Studies Brittany Fisher, Women's Track - Elementary Education Marissa Floodman, Women's Track - Human Movement Science Josh Flores, Football - Psychology Julia Flores, Soccer - Human Movement Science Alexis Pau Furtado, Women's Basketball - Psychology Kate Greenough, Softball - Heath Education Specialist Spencer Hall, Men's Track - Psychology Kali Hamby, Women's Track - Human Movement Science Lauren Hansen, Soccer - Human Movement Science/Teaching Kassi Hargrove, Volleyball - Psychology Aubrie Haymore, Women's Track - Human Movement Science Katelyn Heiner, Women's Track - Interdisciplinary Studies Kylie Hirschi, Women's Track - Human Movement Science Brittni Hopkin, Women's Track - Human Movement Science/Teaching Stacey Howard, Women's Basketball - Human Movement Science Devin Johnson, Football - Interdisciplinary Studies Jennafer Johnson, Women's Basketball - Elementary Education Gavin Jones, Football - Interdisciplinary Studies Brandy Karl, Softball - Special Education Ellen Larsen, Soccer - Health Education Specialist Tyler Larsen, Football - Human Movement Science/Teaching Bryan Marchant, Men's Tennis - Interdisciplinary Studies Elizabeth McArthur, Volleyball - Family Consumer Human Development Brian McKenna, Men's Track - Psychology Samantha Miller, Softball - Psychology Kami Montgomery, Soccer - Communicative Disorder and Deaf Education Cammi Muhr, Gymnastics - Psychology Nathan Needham, Football - Human Movement Science/Pre-RT Jessica Nielsen, Women's Track - Family Consumer Human Development Christina Nye, Gymnastics - Human Movement Science/Teaching Jamaine Olson, Football - Interdisciplinary Studies Stephen Peirce, Men's Track - Human Movement Science Heather Pond, Soccer - Human Movement Science/ Pre-PT Ashley Robison, Women's Track - Communicative Disorder and Deaf Education Taryn Rose, Soccer - Human Movement Science Chandra Salmon, Soccer - Human Movement Science Eric Schultz, Football - Human Movement Science Alisa Sheffer, Women's Track - Human Movement Science Stefani Shiozaki, Soccer - Human Movement Science Clinton Silcock, Men's Track - Human Movement Science Maegan Snodgrass, Gymnastics - Elementary Education Shay Sorensen, Volleyball - Human Movement Science Rachelle St. Jeor, Women's Track - Interdisciplinary Studies Julia Stewart Women's Track - Interdisciplinary Studies Brad Theurer, Football - Human Movement Science Summer Tillotson, Soccer - Human Movement Science Shasta Tyteca, Softball - Psychology Shelbi Tyteca, Softball - Exercise Science Kassandra Uchida, Softball - Elementary Education Travis Van Leeuwen, Football - Exercise Science Rachel Vaske, Gymnastics - Elementary Education Samantha Wagner, Gymnastics - Psychology Amanda Watamaniuk, Gymnastics - Human Movement Science/Pre-RT Tai Wesley, Men's Baksetball - Exercise Science Josselyn White, Volleyball - Human Movement Science Whitney White, Women's Tennis - Exercise Science Julia Wilkins, Gymnastics - Human Movement Science/Pre-PT McKayla Williams, Women's Track - Health Education Specialist

University Parker Bluth, Men's Track - Undeclared Stephanie Burt, Women's Track - Undeclared Carli Campbell, Women's Track - Undeclared Cherice Chugg, Women's Track - Undeclared Paul Clark, Football - Undeclared Business Leon Cooper, Men's Basketball - Undeclared Christopher Diaz, Football - Undeclared Business Beau Ehlers, Golf - Undeclared Business Karlie Fitzgerald, Women's Track - Undeclared Business Brennan Frost, Men's Track - Undeclared Kade Jensen, Men's Track - Undeclared Paige Jones, Gymanstics - Undeclared Spencer Jones, Men's Track - Undeclared Bryan Larsen, Football - Undeclared Business Trent Loveless, Football - Undeclared Elizabeth Lundquist, Soccer - Undeclared Tavaris McMillian, Football - Undeclared Business Talina Nelson, Women's Track - Undeclared CJ O'Neal, Men's Track - Undeclared Business Lindsay Obray, Soccer - Undeclared Michael Payne, Men's Track - Undeclared Fredrik Peterson, Men's Track - Undeclared Business Travis Reynolds, Football - Undeclared Jennifer Schlott, Women's Basketball - Undeclared Chelsie Sperry, Soccer - Undeclared Brian Suite, Football - Undeclared Annie Thomas, Softball - Undeclared Amber Thompson, Women's Track - Undeclared Bryce Walker, Football - Undeclared Kimberly Watts, Women's Tennis - Undeclared Tyler Weese, Football - Undeclared Business Andrew Whiting, Men's Tennis - Undeclared Business Bailee Whitworth, Women's Track - Undeclared

Caine College of the Arts Hailey Anderson, Soccer - Interior Design Madison Jensen, Women's Track - Interior Design Kyle McKenna, Men's Track - Music Ashlyn Mulford, Soccer - Art Kendra Pemberton, Soccer - Interior Design Sarah Young, Women's Track - Interior Design

College of Humanities and Social Sciences Jakob Asplund, Men's Tennis - Journalism and Communication Chelsea Burns, Women's Basketball - Law and Constitutional Studies Kaylee Campbell, Women's Track - Social Work Jamee Dyches, Soccer - Journalism and Communication Camille Fehlberg, Women's Track - History/PE Teaching Eric Follett, Men's Track - Spanish Brianna Harris, Women's Tennis - Journalism and Communication Rebecca Holliday, Gymanstics - Journalism and Communication Wendy Madsen, Women's Track - Social Work Chelsea Marquardt, Gymnastics - Social Work Lindsey Marquez, Softball - Speech Communication Whitney Mendivil, Volleyball - Journalism and Communication Molli Merrill, Soccer - Family Consumer Science Romina Nedakovic, Women's Tennis - Journalism and Communication Tyler Newbold, Men's Basketball - Journalism and Communication Jenelle Phillips, Women's Tennis - Speech Communication Tanner Richins, Football - Liberal Arts Heidi Saville, Women's Track - Anthropology Alex Thatcher, Men's Tennis - Journalism and Communication Kristina Voytsekhovich, Women's Tennis - Political Science Jaclyn West, Women's Tennis - Political Science Connor Williams, Football - Sociology

College of Agriculture Hollie Bosworth, Women's Track - Family Consumer Science Ed Jessie Chugg, Women's Track - Nutrition and Food Sciences Julia Johnson, Women's Track - Family Consumer Science Ed Natalie Norris, Soccer - Nutrition and Food Sciences Heidi Peterson, Women's Track - Nutrition and Food Sciences

College of Natural Resources Daniel Howell, Men's Track - Wildlife Science Chalese West, Women's Track - Wildlife Science

School of Graduate Studies Matt Formisano, Men's Basketball - Political Science Patrick Scales, Football - Business Administration Hailey Swenson, Women's Tennis - Business Administration

Pepsi Blue Square Restaurant USU Charter Credit Union Icon Health & Fitness Utah State Online Education
Utah State University Campus Store