Recap

Licensed to Boise State University      HY-TEK's Meet Manager 4/6/2013 06:29 PM
                       Idaho Cup - 4/5/2013 to 4/6/2013                        
                                 Interwest T&F                                 
                       Donna Larsen Park/Ed Jacoby Track                       
                                    Results                                    
 
Women 100 Meter Dash
========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind H# Points
========================================================================================
Finals
  1 Mackenzie Flannigan          Boise State            11.85      12.13  -2.2  1 
  2 Camille Marchand             Idaho State            12.00      12.26  -2.2  1 
  3 Destiny Gammage              Boise State            11.86      12.30  -2.2  1 
  4 Steffanie Jordan             Boise State            12.12      12.36  -2.0  2 
  5 Shannon Jacobs               Boise State            11.90      12.44  -2.2  1 
  6 Christabel Leonce            Northwest Na           12.71      12.64  -2.0  2 
  7 Yvonne Bennett               Boise State            12.20      12.65  -2.0  2 
  8 Alexandria Van Halder        Weber State            12.33      12.80  -2.2  1 
  9 Kasey McNeill                Eastern Wash                      12.86  -1.2  4 
 10 Maisie Larabee               Idaho State                       12.87  -1.2  4 
 11 Chelsey Washington           Boise State                       12.89  -2.0  2 
 12 Bethany King                 Utah State              7.99      12.95  -0.4  3 
 13 Megan Kelley                 Boise State            12.25      13.04  -2.0  2 
 14 Erika Lombardo               Eastern Wash           12.25      13.09  -2.2  1 
 15 Karlee Balginy               Idaho State                       13.23  -1.2  4 
 16 Brittany Beame               College of I           12.90      13.25  -2.0  2 
 17 Kaitlin Keller               Idaho State            13.22      13.36  -0.4  3 
 18 Adelyn Jones                 Weber State            12.45      13.47  -2.0  2 
 19 Katie Sime                   Eastern Wash           12.98      13.48  -0.4  3 
 20 Brittany Sever               Northwest Na           13.20      13.68  -0.4  3 
 21 Jessica Case                 Northwest Na           13.17      13.95  -0.4  3 
 22 Nashfa Hawwa                 College of I           14.10      14.27  -0.4  3 
 23 Mekenzie Messick             College of I                      14.49  -1.2  4 
 24 Alice Harris                 Northwest Na           14.60      14.88  -0.4  3 
 
Women 200 Meter Dash
========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind H# Points
========================================================================================
  1 Mackenzie Flannigan          Boise State            23.65      24.05  +0.0  1 
  2 Camille Marchand             Idaho State            24.23      24.24  +0.0  1 
  3 Taryn Campos                 Boise State            23.75      24.55  +0.0  1 
  4 Destiny Gammage              Boise State            24.49      24.65  +0.0  1 
  5 Yvonne Bennett               Boise State            24.69      24.83  +0.0  1 
  5 Heather Pilcher              Boise State            24.60      24.83  -0.3  2 
  7 Shannon Jacobs               Boise State            24.60      25.08  -0.3  2 
  8 Christabel Leonce            Northwest Na           25.67      25.25  -1.2  3 
  9 Steffanie Jordan             Boise State            24.78      25.30  -0.3  2 
 10 Megan Kelley                 Boise State            24.59      25.37  +0.0  1 
 11 Chelsey Washington           Boise State            24.60      25.47  +0.0  1 
 12 Kelly Downey                 Eastern Wash           25.97      25.56  -1.2  3 
 13 Maisie Larabee               Idaho State            25.52      25.73  -0.3  2 
 14 Brianna Okoro                Eastern Wash           25.00      25.84  -0.3  2 
 15 Amanda Alston                Weber State            24.30      25.85  +0.0  1 
 16 Melissa Grammer              Northwest Na           25.50      25.89  -0.3  2 
 16 Mikkell Minnoch              Utah State             25.90      25.89  -1.2  3 
 18 Katherine Wishmeyer          Weber State            25.60      25.93  -1.2  3 
 19 Elisa Isakson                Weber State            25.90      26.05   0.6  4 
 20 Alexandria Van Halder        Weber State            25.39      26.12  -0.3  2 
 21 Nichole DeGrange             College of I           26.26      26.13   0.6  4 
 22 Lexis Lange                  College of I           26.43      26.20   0.6  4 
 23 Hollie Bosworth              Utah State             25.89      26.27  -1.2  3 
 24 Shanna Rippy                 Unat-Northwe           26.71      26.28   0.5  5 
 25 Erika Lombardo               Eastern Wash           25.65      26.39  -1.2  3 
 26 Bethany King                 Utah State             26.07      26.41  -1.2  3 
 27 Marlee Chandler              Idaho State                       26.44  -0.1  7 
 28 Brittany Beame               College of I           26.85      26.55   0.5  5 
 29 Kate Holman                  Boise State            26.50      26.62   0.6  4 
 30 Sam Alderman                 Boise State            25.45      26.63  -0.3  2 
 31 Danielle Bowcutt             Idaho State            25.68      26.74  -1.2  3 
 32 Blaire Thiel                 Unat-Idaho S           26.49      26.75   0.6  4 
 33 Dana Wareham                 Utah State             26.80      26.86   0.5  5 
 34 Hailey Bull                  College of I           27.03      26.98   0.5  5 
 35 Karlee Balginy               Idaho State            26.84      27.00   0.5  5 
 36 Hannah Lentz                 College of I           27.50      27.08   0.5  5 
 37 Morgan Wiedmeier             Northwest Na           27.34      27.18   0.5  5 
 38 Kami Shupe                   Weber State            26.56      27.30   0.6  4 
 39 Megan Klingensmith           Utah State             28.27      27.43   0.5  6 
 40 Brittany Sever               Northwest Na           27.78      27.62   0.5  5 
 41 Adelaide Bedke               Utah State                        27.86  -0.1  7 
 42 Jen Rathgeber                Eastern Wash           26.60      27.92   0.6  4 
 43 Jessica Sargent              Idaho State                       28.44  -0.1  7 
 44 Katrina Chamberlain          Eastern Wash           28.20      28.90   0.5  6 
 45 Nashfa Hawwa                 College of I           28.95      28.93   0.5  6 
 46 Mekenzie Messick             College of I                      29.41  -0.1  7 
 47 Alice Harris                 Northwest Na           30.65      30.49   0.5  6 
 
Women 400 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Jerica Wilson                Weber State            56.12      56.75   1 
  2 Melissa Grammer              Northwest Na           57.16      57.09   1 
  3 Angelica Rodriguez           Eastern Wash           57.00      57.57   1 
  4 Kelly Downey                 Eastern Wash           57.00      57.85   1 
  5 Amanda Alston                Weber State            54.61      58.30   1 
  6 Leiran Cornish               Eastern Wash           57.95      58.33   2 
  7 Emily Funkhouser             Boise State            57.50      58.47   2 
  8 Katherine Wishmeyer          Weber State            56.78      58.49   1 
  9 Shanna Rippy                 Unat-Northwe           59.90      59.21   3 
 10 Marlee Chandler              Idaho State            58.97      59.76   2 
 11 Dana Wareham                 Utah State             59.77    1:01.17   2 
 12 Morgan Wiedmeier             Northwest Na           59.80    1:01.48   3 
 13 Sam Alderman                 Boise State            59.88    1:02.04   2 
 14 Megan Klingensmith           Utah State           1:03.73    1:02.06   3 
 15 Emily Field                  Boise State            57.99    1:02.37   3 
 16 Danielle Bowcutt             Idaho State            58.28    1:02.96   2 
 17 Jessica Sargent              Idaho State                     1:03.60   3 
 
Women 800 Meter Run
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Hillary Holt                 College of I         2:09.30    2:07.62   1 
  2 Kayleen Strong               Oiselle Raci         2:08.00    2:11.12   1 
  3 Rici Morrill                 Boise State          2:09.34    2:11.88   1 
  4 Chloe Palakovich             Idaho State          2:09.53    2:11.90   1 
  5 Natalie Evans                Northwest Na         2:15.48    2:14.21   1 
  6 Lindsey McFarland            Weber State          2:15.87    2:16.14   1 
  7 Breana Avalos                Boise State          2:17.10    2:16.41   2 
  8 Katie Mahoney                Eastern Wash         2:16.00    2:16.42   1 
  9 Jamie Knapp                  Boise State          2:14.00    2:16.48   1 
 10 Ashley Kealamakia            Weber State          2:12.04    2:16.50   1 
 11 Lauren Lucas                 Boise State          2:13.00    2:16.51   1 
 12 Caitlin Paulsen              Weber State          2:17.55    2:16.88   2 
 13 Katie Nicholls               Idaho State          2:18.50    2:17.91   2 
 14 Brittany Bushman             Utah State           2:20.98    2:19.89   2 
 15 Jordan Engelhardt            College of I         2:19.40    2:20.47   2 
 16 Kaitlyn Gerard               College of I         2:19.79    2:21.27   2 
 17 Christine Harwood            Northwest Na         2:24.26    2:22.20   2 
 18 Katherine VandePol           Utah State           2:23.46    2:22.48   2 
 19 Callie Kettner               Idaho State          2:23.44    2:23.45   2 
 20 Misha Lind                   Idaho State          2:16.96    2:24.32   2 
 21 Alyssa Lewis                 Weber State          2:24.39    2:25.48   2 
 22 Kylie Hutchison              Idaho State                     2:26.25   3 
 23 Alyssa Williams              Boise State          2:23.00    2:27.22   2 
 24 Sarah Neufeld                College of I         2:26.00    2:27.99   2 
 25 Marie Miller                 Northwest Na         2:26.93    2:28.21   3 
 26 Jozie Kimes                  Eastern Wash         2:30.89    2:30.76   3 
 27 Laura Porras                 Idaho State          2:35.35    2:32.67   3 
 28 Claire Cushing               College of I         2:34.89    2:35.11   3 
 29 Rachel Hamre                 College of I         2:34.90    2:35.73   3 
 30 Brittney Swanson             Eastern Wash         2:33.80    2:36.04   3 
 31 Jamie Gladfelter             Eastern Wash         2:34.00    2:37.19   3 
 -- Ashley Miller                Oiselle Raci         2:14.00         NT   1 
 -- Tylee Newman                 Utah State           2:13.00         NT   1 
 -- Jessica Bottleberghe         Boise State          2:14.46         NT   1 
 
Women 1500 Meter Run
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Katie Mahoney                Eastern Wash         4:35.00    4:38.46   1 
  2 Chloe Palakovich             Idaho State          4:40.41    4:40.86   1 
  3 Sarah Johnson                College of I         4:38.00    4:41.74   1 
  4 Ashley Miller                Oiselle Raci         4:42.00    4:42.67   1 
  5 Erin McLaughlin              Unattached B         4:43.00    4:43.55   1 
  6 Brittany Bushman             Utah State           4:42.17    4:43.84   1 
  7 Stephanie Burt               Utah State           4:40.73    4:48.40   1 
  8 Marissa Opatz                Boise State          4:41.00    4:49.45   1 
  9 Sora Klopfenstein            College of I         4:46.00    4:49.51   1 
 10 Kylie Hutchison              Idaho State          5:00.00    4:53.03   2 
 11 Callie Kettner               Idaho State          4:45.00    4:53.27   1 
 12 Cara Strodel                 Boise State          4:46.00    4:54.38   1 
 13 Katie Nicholls               Idaho State                     4:55.37   3 
 14 Ashley Robison               Utah State                      4:56.00   3 
 15 Kenna Middleton              College of I         4:57.00    4:58.18   2 
 16 Jaqueline Winterton          Utah State                      4:58.67   3 
 17 Amanda Stoudt                Utah State           4:57.20    5:00.89   2 
 18 Hayley Gregoire              Boise State                     5:01.33   2 
 19 Natalie Blodgett             Bsu TC               5:00.00    5:01.52   2 
 20 Jenna Carlson                Boise State          4:51.00    5:02.00   2 
 21 Kelsey Giardelli             Utah State                      5:03.10   3 
 22 Karlee Deeter                Utah State           5:04.20    5:03.48   2 
 23 Berenice Penaloza            Eastern Wash         5:00.00    5:04.19   2 
 24 Danielle Zehrung             Boise State          4:54.00    5:04.76   2 
 25 Julianna Mock                Boise State          5:05.00    5:11.47   2 
 26 Misha Lind                   Idaho State          5:16.95    5:13.31   2 
 27 Laura Porras                 Idaho State                     5:13.32   3 
 28 Breanna Perrone              Unattached B         5:00.00    5:14.50   2 
 29 Tessa Brown                  Utah State           5:41.92    5:15.07   3 
 30 Marie Miller                 Northwest Na                    5:17.18   3 
 31 Ruth Lewinski                College of I                    5:17.36   3 
 32 Rebecca Holland              Northwest Na         5:20.00    5:18.65   3 
 33 Monica Jaenicke              Eastern Wash         5:10.00    5:18.73   2 
 34 Acacia Smith                 Eastern Wash         5:20.00    5:19.48   3 
 35 Lauren Brewington            Eastern Wash         5:29.01    5:22.81   3 
 36 Christina Ciampi             Northwest Na         5:40.00    5:44.97   3 
 37 Melissa Verhage              Northwest Na         5:48.75    5:54.35   3 
 38 Matti Munger                 Northwest Na         5:48.73    5:54.40   3 
 
Women 5000 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Sasha Kent                   Unat-Idaho S                   18:37.90  
  2 Kelsey Giardelli             Utah State          18:25.87   19:08.46  
  3 Karlee Deeter                Utah State                     19:09.11  
  4 Nicole Woodring              Utah State          19:14.22   19:53.24  
  5 Amanda Stoudt                Utah State                     19:59.06  
  6 Tessa Brown                  Utah State          19:32.36   20:14.75  
 
Women 100 Meter Hurdles
========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind H# Points
========================================================================================
  1 Chari Hawkins                Utah State                        13.90   2.8  3 
  2 Tajanee Simmons              Boise State            14.50      14.35   2.1  1 
  3 Jasmine Sibert               College of I           14.91      14.48   2.1  1 
  4 Brianne Campbell             Utah State                        14.72   2.8  3 
  5 Kate Holman                  Boise State            15.00      14.82   2.1  1 
  6 Aubri Bosen                  Utah State                        14.98   2.8  3 
  7 Regina Okoye                 Weber State            14.65      15.07   2.1  1 
  8 Hayli Worthington            Idaho State            14.74      15.14   2.1  1 
  9 Samantha Berryman            Idaho State                       15.37   2.6  4 
 10 Katie Sime                   Eastern Wash           15.50      15.42   0.2  2 
 11 Adelyn Jones                 Weber State            14.85      15.44   2.1  1 
 12 Danielle Rausch              Idaho State            15.20      15.48   0.2  2 
 13 Shayla Neibauer              Idaho State            15.40      15.50   0.2  2 
 14 Andrea Vicic                 Idaho State            15.30      15.53   0.2  2 
 15 Makenzie Gunter              Idaho State                       15.57   2.6  4 
 16 Katy Hufford                 Weber State            14.98      15.67   2.1  1 
 17 Courtney Schroeder           Northwest Na           16.20      15.71   0.2  2 
 18 Laura Pridgen                Northwest Na           16.10      15.90   0.2  2 
 19 McKenzie Johnson             Utah State                        15.91   2.8  3 
 20 Trish Adams                  Utah State                        16.25   2.8  3 
 21 Shelby Erdahl                Idaho State                       16.26   2.8  3 
 22 Tiana Thomas                 College of I           15.60      16.44   0.2  2 
 23 Adelaide Bedke               Utah State                        16.51   2.6  4 
 24 Kathryn Curtis               Northwest Na           17.00      17.63   2.8  3 
 25 Jill Rausch                  Idaho State                       17.98   2.6  4 
 26 Stevee Alletag               College of I           17.00      18.49   2.8  3 
 27 Becca Aplington              Idaho State                       19.88   2.6  4 
 
Women 400 Meter Hurdles
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Hayli Worthington            Idaho State            59.41    1:00.11   1 
  2 Emily Funkhouser             Boise State          1:01.81    1:00.91   1 
  3 Kylie Hirschi                Utah State           1:00.04    1:01.72   1 
  4 Laycee Elliott               Utah State           1:03.10    1:02.55   1 
  5 Tajanee Simmons              Boise State          1:02.50    1:02.81   1 
  6 Jasmine Sibert               College of I         1:03.10    1:04.64   1 
  7 Katy Hufford                 Weber State          1:04.23    1:04.65   2 
  8 Kiersten Watkins             Weber State          1:04.67    1:05.75   2 
  9 Martha Sanford               Eastern Wash         1:04.50    1:06.04   2 
 10 Andrea Vicic                 Idaho State          1:04.20    1:06.37   2 
 11 Shelby Erdahl                Idaho State                     1:06.48   4 
 12 Danielle Rausch              Idaho State                     1:07.17   4 
 13 Natalie Evans                Northwest Na         1:06.00    1:07.26   2 
 14 Kaity Carlson                Weber State          1:05.98    1:07.57   2 
 15 McKenzie Johnson             Utah State                      1:08.00   4 
 16 Tiana Thomas                 College of I         1:09.80    1:08.27   3 
 17 Trish Adams                  Utah State                      1:08.43   4 
 18 Jozie Kimes                  Eastern Wash         1:06.64    1:08.62   3 
 19 Adelaide Bedke               Utah State           1:11.66    1:09.09   3 
 20 Hannah Borden                Northwest Na         1:04.00    1:10.55   2 
 21 Stevee Alletag               College of I         1:09.80    1:11.07   3 
 22 Kathryn Curtis               Northwest Na         1:12.00    1:12.28   3 
 23 Becca Aplington              Idaho State          1:07.71    1:12.56   3 
 
Women 3000 Meter Steeplechase
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Marissa VanderMalle          Boise State         10:35.00   10:31.77  
  2 Ruth Hilton                  Utah State          11:12.85   11:25.87  
  3 Anna Preciado                Boise State         11:15.00   11:33.76  
  4 Hailey Bradshaw              Northwest Na        11:35.94   11:48.46  
  5 Shelby McIntyre              Boise State         11:30.00   12:08.16  
  6 Lecy Skousen                 Utah State          11:47.82   12:13.22  
  7 Samantha Gomez               Boise State         12:20.00   12:25.99  
  8 Angeline Getty               College of I                   12:31.56  
  9 Jaydn Gourley                Northwest Na                   12:41.81  
 
Women 4x100 Meter Relay
===================================================================================
    School                                               Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Boise State  'B'                                    47.00     x47.39   1 
     1) Yvonne Bennett                  2) Shannon Jacobs                 
     3) Megan Kelley                    4) Chelsey Washington             
  2 Idaho State  'A'                                    47.62      47.88   1 
     1) Maisie Larabee                  2) Makenzie Gunter                
     3) Hayli Worthington               4) Camille Marchand               
  3 Eastern Washington  'A'                             46.94      48.16   1 
     1) Kasey McNeill                   2) Sierra Arlauskas               
     3) Erika Lombardo                  4) Brianna Okoro                  
  4 Weber State  'A'                                    46.79      48.17   1 
     1) Adelyn Jones                    2) Alexandria Van Halder          
     3) Katherine Wishmeyer             4) Amanda Alston                  
  5 College of Idaho  'A'                               48.50      48.45   1 
     1) Lexis Lange                     2) Nichole DeGrange               
     3) Brittany Beame                  4) Jasmine Sibert                 
  6 Northwest Nazarene  'A'                             48.56      48.66   2 
     1) Christabel Leonce               2) Marie Smith                    
     3) Hannah Borden                   4) Melissa Grammer                
  7 Idaho State  'B'                                    50.00     x49.47   2 
     1) Karlee Balginy                  2) Danielle Bowcutt               
     3) Shelby Erdahl                   4) Blaire Thiel                   
  8 Utah State  'A'                                     47.68      49.93   1 
     1) Brianne Campbell                2) Bethany King                   
     3) Mikkell Minnoch                 4) Chari Hawkins                  
 -- Boise State  'A'                                    45.84        DNF   1 
     1) Heather Pilcher                 2) Destiny Gammage                
     3) Mackenzie Flannigan             4) Steffanie Jordan               
 
Women 4x400 Meter Relay
===================================================================================
    School                                               Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Boise State  'A'                                  3:39.89    3:49.18   1 
     1) Jessica Bottleberghe            2) Yvonne Bennett                 
     3) Megan Kelley                    4) Chelsey Washington             
  2 Weber State  'A'                                  3:49.32    3:49.88   1 
     1) Katherine Wishmeyer             2) Elisa Isakson                  
     3) Ashley Kealamakia               4) Jerica Wilson                  
  3 Utah State  'A'                                   3:49.75    3:50.89   1 
     1) Mikkell Minnoch                 2) Hollie Bosworth                
     3) Kylie Hirschi                   4) Laycee Elliott                 
  4 Idaho State  'A'                                  3:53.22    3:51.63   1 
     1) Marlee Chandler                 2) Hayli Worthington              
     3) Andrea Vicic                    4) Camille Marchand               
  5 College of Idaho  'A'                             3:57.50    3:54.84   1 
     1) Lexis Lange                     2) Hillary Holt                   
     3) Brittany Beame                  4) Jasmine Sibert                 
  6 Weber State  'B'                                  4:00.00   x4:00.34   2 
     1) Kami Shupe                      2) Lindsey McFarland              
     3) Alexandria Van Halder           4) Katy Hufford                   
  7 Northwest Nazarene  'A'                           3:57.40    4:02.53   1 
     1) Melissa Grammer                 2) Shanna Rippy                   
     3) Natalie Evans                   4) Hannah Borden                  
  8 College of Idaho  'B'                                       x4:05.36   2 
     1) Hannah Lentz                    2) Sarah Johnson                  
     3) Jordan Engelhardt               4) Kaitlyn Gerard                 
  9 Boise State  'B'                                  3:57.00   x4:06.93   1 
     1) Rici Morrill                    2) Breana Avalos                  
     3) Lauren Lucas                    4) Jamie Knapp                    
 
Women High Jump
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Mariah Thompson              Utah State             1.71m      1.65m    5-05.00 
  2 Kasie Trigg                  Boise State            1.70m     J1.65m    5-05.00 
  3 Jodi Williams                Utah State             1.75m      1.60m    5-03.00 
  4 Lauren Navidomskis           Weber State            1.65m     J1.60m    5-03.00 
  5 Makenzie Gunter              Idaho State            1.52m     J1.60m    5-03.00 
  5 Jasmyn Jewett                Unattached B           1.60m     J1.60m    5-03.00 
  7 Brianne Campbell             Utah State                       J1.60m    5-03.00 
  8 Elise Jepsen                 Eastern Wash           1.65m     J1.60m    5-03.00 
  9 Desirae Cruse                Weber State            1.65m      1.55m    5-01.00 
  9 Hailey Bull                  College of I           1.45m      1.55m    5-01.00 
 11 Candace Crew                 College of I           1.56m      1.50m    4-11.00 
 11 Courtney Schroeder           Northwest Na           1.60m      1.50m    4-11.00 
 11 Samantha Berryman            Idaho State            1.63m      1.50m    4-11.00 
 11 Jen Rathgeber                Eastern Wash           1.53m      1.50m    4-11.00 
 11 Brooklyn Bellomy             Eastern Wash           1.60m      1.50m    4-11.00 
 11 Michelle Weeks               Eastern Wash           1.53m      1.50m    4-11.00 
 11 Shayla Neibauer              Idaho State            1.63m      1.50m    4-11.00 
 11 Jozie Kimes                  Eastern Wash           1.62m      1.50m    4-11.00 
 -- McKenzie Johnson             Utah State             1.48m         NH            
 -- Chelsey Taylor               Utah State             1.53m         NH            
 -- Caitlin Maulin               Idaho State            1.60m         NH            
 -- Becca Aplington              Idaho State            1.37m         NH            
 -- Megan Suitts                 Idaho State            1.45m         NH            
 -- Katrina Chamberlain          Eastern Wash           1.57m         NH            
 -- Bailey Bars                  Idaho State            1.50m         NH            
 -- Laura Pridgen                Northwest Na           1.60m         NH            
 -- Andrea Vicic                 Idaho State            1.58m         NH            
 
Women Pole Vault
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Caitlin Maulin               Idaho State            3.90m      3.80m   12-05.50 
  2 Samantha Berryman            Idaho State            3.80m      3.65m   11-11.75 
  3 Robin Taylor                 Eastern Wash           4.15m     J3.65m   11-11.75 
  4 Anandae Clark                Eastern Wash           3.96m      3.50m   11-05.75 
  5 Vanessa Bawden               Idaho State            3.50m     J3.50m   11-05.75 
  6 Elisa Isakson                Weber State            3.65m     J3.50m   11-05.75 
  7 Gioia Ibrahim                Idaho State            3.35m      3.35m   10-11.75 
  8 Blaire Thiel                 Unat-Idaho S           3.40m      3.20m   10-06.00 
  9 Samantha Michell             Idaho State            3.05m     J3.20m   10-06.00 
 10 Danielle Rausch              Idaho State            3.45m     J3.20m   10-06.00 
 11 Jill Rausch                  Idaho State            3.30m      3.05m   10-00.00 
 12 Brita Kintz                  Eastern Wash           3.45m     J3.05m   10-00.00 
 -- Samantha Simmons             Unat-Idaho S           3.75m         NH            
 -- Haley Hathhorn               Idaho State            3.55m         NH            
 -- Keisa Monterola              Eastern Wash           4.37m         NH            
 -- Tiffany Smith                Idaho State            3.05m         NH            
 -- Lexis Lange                  College of I           2.90m         NH            
 -- Kaitlyn Whitesitt            Idaho State            2.90m         NH            
 
Women Long Jump
===============================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind           Points
===============================================================================================
  1 Janae Gennette               Unattached B           6.53m      5.94m  +0.0  19-06.00 
  2 Heather Pilcher              Boise State            6.16m      5.41m  +0.0  17-09.00 
  3 Katy Hufford                 Weber State            5.83m      5.36m  +0.0  17-07.00 
  4 Kimberly Miller              Boise State            5.93m      5.32m  +0.0  17-05.50 
  4 Lauran Johnson               Boise State            5.85m      5.32m  +0.0  17-05.50 
  6 Shannon Jacobs               Boise State            5.57m      5.31m  +0.0  17-05.25 
  7 Kami Shupe                   Weber State            5.20m      5.29m  +0.0  17-04.25 
  8 Sierra Arlauskas             Eastern Wash           5.40m      5.21m   NWI  17-01.25 
  9 Kaitlin Keller               Idaho State            4.97m      5.12m  +0.0  16-09.75 
 10 Brianna Okoro                Eastern Wash           5.61m      5.10m  +0.0  16-08.75 
 11 Regina Okoye                 Weber State            5.40m      5.03m   NWI  16-06.00 
 12 Daphne Jones                 Utah State             5.29m      5.00m  +0.0  16-05.00 
 12 Shayla Neibauer              Idaho State            5.30m      5.00m  +0.0  16-05.00 
 14 Jen Rathgeber                Eastern Wash           5.25m      4.97m  +0.0  16-03.75 
 15 Makenzie Gunter              Idaho State            4.90m      4.92m  +0.0  16-01.75 
 16 Kasey McNeill                Eastern Wash           5.20m      4.87m  +0.0  15-11.75 
 17 Andrea Vicic                 Idaho State            5.07m      4.78m  +0.0  15-08.25 
 18 Hannah Lentz                 College of I           5.24m      4.77m  +0.0  15-07.75 
 19 Aubri Bosen                  Utah State                        4.66m  +0.0  15-03.50 
 20 Alyssa Neal                  Eastern Wash           5.63m      4.63m   NWI  15-02.25 
 21 Becca Aplington              Idaho State            4.72m      4.59m  +0.0  15-00.75 
 22 Jessica Case                 Northwest Na           5.02m      4.35m  +0.0  14-03.25 
 23 Trish Adams                  Utah State             4.96m      4.27m  +0.0  14-00.25 
 24 Kaitlyn Whitesitt            Idaho State            4.44m      4.08m  +0.0  13-04.75 
 -- Chari Hawkins                Utah State             5.73m       FOUL                 
 
Women Triple Jump
===============================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind           Points
===============================================================================================
  1 Jasmyn Jewett                Unattached B          12.22m     11.95m  -0.1  39-02.50 
  2 Lauran Johnson               Boise State           12.13m     11.61m  -0.2  38-01.25 
  3 Morena Mannucci              Eastern Wash          12.06m     11.51m  -0.7  37-09.25 
  4 Samantha Berryman            Idaho State           11.31m     11.06m  -0.1  36-03.50 
  5 Regina Okoye                 Weber State           10.42m     10.98m  -0.2  36-00.25 
  6 Elise Jepsen                 Eastern Wash          10.87m     10.92m  -0.2  35-10.00 
  7 Hailey Bull                  College of I          11.11m     10.82m   NWI  35-06.00 
  8 Kaitlin Keller               Idaho State           10.63m     10.57m  +0.0  34-08.25 
 -- Kami Shupe                   Weber State           10.55m       FOUL                 
 -- Kimberly Miller              Boise State           12.03m       FOUL                 
 -- Candace Crew                 College of I           9.86m       FOUL                 
 -- Kasie Trigg                  Boise State           11.55m       FOUL                 
 -- Alexis Keyes                 Boise State           11.80m       FOUL                 
 
Women Shot Put
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Maryn Pincock                Utah Valley Univ                 14.20m   46-07.25 
  2 Lacie Rasley                 Boise State           14.58m     13.90m   45-07.25 
  3 Britlie Silvester            Weber State           12.78m     13.56m   44-06.00 
  4 Whitney Amoth                Boise State           11.68m     13.19m   43-03.25 
  5 Morgan Romey                 Eastern Wash          13.64m     12.98m   42-07.00 
  6 Maci Bingham                 Idaho State                      12.87m   42-02.75 
  7 Kayla Loop                   Eastern Wash          13.23m     12.68m   41-07.25 
  8 Victoria Rodriguez           Boise State           11.66m     12.37m   40-07.00 
  9 Melanie Heslop               Utah State            12.98m     12.24m   40-02.00 
 10 Caryn Wendt                  Idaho State           11.44m     11.82m   38-09.50 
 11 Chelsey Stegelmeier          Utah Valley Univ                 11.75m   38-06.75 
 12 Kassandra Reynolds           Weber State           11.85m     11.70m   38-04.75 
 13 Aubri Bosen                  Utah State                       11.69m   38-04.25 
 14 Taylor VanValey              Northwest Na          11.67m     11.67m   38-03.50 
 15 Gretchen Lohse               Idaho State           11.29m     11.48m   37-08.00 
 16 Katrina Chamberlain          Eastern Wash          12.39m     10.94m   35-10.75 
 17 Jessica Aguilar              College of I          11.29m     10.71m   35-01.75 
 18 Bailey Bars                  Idaho State                      10.39m   34-01.25 
 19 Meegan Corrigan              Idaho State            9.90m     10.29m   33-09.25 
 20 Caitlin Curtis               Northwest Na          11.00m      9.90m   32-05.75 
 21 Eulalia Kafari               College of I           9.90m      9.64m   31-07.50 
 22 Rachel Campbell              College of I          10.22m      9.33m   30-07.50 
 23 Abby Andrews                 Utah State            10.46m      8.05m   26-05.00 
 
Women Discus Throw
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Maryn Pincock                Utah Valley Univ                 49.18m     161-04 
  2 Lindsey Spencer              Unattached            54.48m     48.43m     158-11 
  3 Maci Bingham                 Idaho State           43.06m     44.49m     145-11 
  4 Keeley Eldredge              Utah State            38.87m     42.76m     140-03 
  5 Tiffany Hellstrom            Weber State           40.33m     41.10m     134-10 
  6 Morgan Romey                 Eastern Wash          42.06m     40.80m     133-10 
  7 Alyssa Osai                  Boise State           44.48m     40.39m     132-06 
  8 Vania Tauvela                Eastern Wash          43.38m     40.20m     131-11 
  9 Caitlin Curtis               Northwest Na          39.38m     39.51m     129-07 
 10 Kayla Loop                   Eastern Wash          42.92m     39.23m     128-08 
 11 Mercedes Crouch              Idaho State           41.82m     39.15m     128-05 
 12 Caryn Wendt                  Idaho State           35.40m     38.58m     126-07 
 13 Lacie Rasley                 Boise State           38.95m     38.41m     126-00 
 14 Meegan Corrigan              Idaho State                      37.90m     124-04 
 15 Lexi Sarver                  Northwest Na          38.00m     37.01m     121-05 
 16 Abby Andrews                 Utah State            31.53m     37.00m     121-05 
 17 Alicia Hedrick               Northwest Na          36.97m     36.43m     119-06 
 18 Megan Suitts                 Idaho State                      35.43m     116-03 
 19 Carly Dranginis              Northwest Na          39.22m     35.01m     114-10 
 20 Jessica Aguilar              College of I          31.90m     34.82m     114-03 
 21 Chelsey Stegelmeier          Utah Valley Univ                 34.39m     112-10 
 22 Kassandra Johnson            Northwest Na          32.28m     33.32m     109-04 
 23 Gretchen Lohse               Idaho State           34.03m     32.97m     108-02 
 24 Julia Klingler               Utah State                       31.39m     103-00 
 25 Rachel Campbell              College of I          26.90m     30.30m      99-05 
 26 Eulalia Kafari               College of I          32.49m     28.76m      94-04 
 27 Jasmine Warrington           Northwest Na          35.05m     25.47m      83-07 
 -- Melanie Heslop               Utah State            44.20m       FOUL            
 -- Emma Murillo                 Eastern Wash          43.18m       FOUL            
 
Women Hammer Throw
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Keeley Eldredge              Utah State            54.32m     55.22m     181-02 
  2 Kady Stafford                Boise State           49.36m     53.87m     176-09 
  3 Olivia Midles                Eastern Wash          55.55m     53.59m     175-10 
  4 Melanie Heslop               Utah State            51.63m     51.83m     170-00 
  5 Vania Tauvela                Eastern Wash          49.68m     49.87m     163-07 
  6 Kassandra Reynolds           Weber State           47.87m     46.96m     154-01 
  7 Mercedes Crouch              Idaho State           46.84m     46.62m     152-11 
  8 Whitney Amoth                Boise State           38.37m     46.48m     152-06 
  9 Carly Dranginis              Northwest Na          44.84m     46.20m     151-07 
 10 Karyan Armstrong             Unattached                       45.35m     148-09 
 11 Emma Murillo                 Eastern Wash          49.92m     44.66m     146-06 
 12 Alicia Hedrick               Northwest Na          44.79m     44.35m     145-06 
 13 Jasmine Warrington           Northwest Na          39.42m     43.69m     143-04 
 14 Chelsey Stegelmeier          Utah Valley Univ                 43.30m     142-01 
 15 Julia Klingler               Utah State            12.13m     43.18m     141-08 
 16 Caryn Wendt                  Idaho State           42.60m     41.88m     137-05 
 17 Britlie Silvester            Weber State           49.00m     41.15m     135-00 
 18 Caitlin Curtis               Northwest Na          39.64m     40.41m     132-07 
 19 Maci Bingham                 Idaho State           45.86m     40.17m     131-09 
 20 Ashlee Coffey                Eastern Wash          43.51m     40.02m     131-03 
 21 Maryn Pincock                Utah Valley Univ                 39.87m     130-10 
 22 Bailey Bars                  Idaho State                      38.46m     126-02 
 23 Gretchen Lohse               Idaho State           39.76m     37.64m     123-06 
 24 Victoria Rodriguez           Boise State           36.94m     35.14m     115-03 
 25 Megan Suitts                 Idaho State                      34.95m     114-08 
 26 Kayla Loop                   Eastern Wash          43.43m     34.58m     113-05 
 27 Kassandra Johnson            Northwest Na          30.00m     34.40m     112-10 
 28 Abby Andrews                 Utah State                       33.68m     110-06 
 29 Taylor VanValey              Northwest Na          33.00m     33.55m     110-01 
 30 Lexi Sarver                  Northwest Na          35.00m     32.69m     107-03 
 -- Meegan Corrigan              Idaho State                        FOUL            
 
Women Javelin Throw
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Tiffany Hellstrom            Weber State           46.69m     48.81m     160-02 
  2 Bailey Bars                  Idaho State                      46.24m     151-08 
  3 Michelle Coombs              Eastern Wash          45.77m     43.97m     144-03 
  4 Cora Kellerman               Eastern Wash          43.74m     42.42m     139-02 
  5 Kaylee Hartshorn             Utah State            42.16m     40.71m     133-07 
  6 AnnaMarie Forza              Northwest Na          40.35m     40.66m     133-05 
  7 Kacie Seims                  Eastern Wash          41.83m     39.83m     130-08 
  8 Haley Tank                   Eastern Wash          42.25m     39.23m     128-08 
  9 Taylor Walker                Eastern Wash          40.84m     37.12m     121-09 
 10 Madeline Jacobson            Eastern Wash          37.24m     36.99m     121-04 
 11 Chari Hawkins                Utah State            38.25m     35.42m     116-02 
 12 Maci Bingham                 Idaho State           34.92m     34.03m     111-08 
 13 Lexi Sarver                  Northwest Na          33.58m     33.76m     110-09 
 14 Andrea Morones               Boise State           36.56m     32.90m     107-11 
 15 Samantha Berryman            Idaho State           32.86m     31.91m     104-08 
 16 Katrina Chamberlain          Eastern Wash                     30.88m     101-04 
 17 Trish Adams                  Utah State                       29.66m      97-04 
 18 McKenzie Johnson             Utah State            24.07m     26.20m      85-11 
 19 Candace Crew                 College of I          28.71m     25.66m      84-02 
 
Men 100 Meter Dash
========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind H# Points
========================================================================================
  1 Daveon Collins               Boise State            10.49      10.70  -1.5  1 
  2 Rimar Christie               Northwest Na           10.76      10.88  -1.5  1 
  3 Chris Struckman              Weber State            10.61      10.94  -1.5  1 
  4 Corban Latimore              Idaho State                       11.25  -2.0  4 
  5 Andy Lish                    Idaho State                       11.26  -2.0  4 
  6 Kimball Hardman              Idaho State                       11.32  -0.8  3 
  7 Cody Henderson               Northwest Na           11.10      11.39  -1.5  1 
  8 Obinna Nnadi                 Eastern Wash           11.10      11.41  -1.5  1 
  9 Derek Sepe                   Northwest Na           11.15      11.42  -0.5  2 
 10 John Fronk                   College of I           11.50      11.43  -0.5  2 
 11 Jacob Oswalt                 Northwest Na           11.18      11.49  -0.5  2 
 12 Jeff Daw                     Boise State            11.10      11.58  -1.5  1 
 12 Evan Hershey                 College of I           11.40      11.58  -0.5  2 
 14 Mitch Kamstra                Unat-Northwe                      11.60  -2.0  4 
 15 JT Cristobal                 Idaho State                       11.68  -2.0  4 
 16 Corey McLean                 Eastern Wash           11.48      11.73  -0.5  2 
 17 Danny Verdieck               Unattached B                      11.84  -0.8  3 
 18 Aaron Davis                  Boise State            11.60      11.95  -0.8  3 
 19 Alex Wirtz                   College of I           11.80      11.96  -0.8  3 
 20 Cameron Colby                Northwest Na           11.38      11.97  -0.5  2 
 21 Jeremy Malnes                Boise State                       11.99  -2.0  4 
 22 Tino Abon                    Bsu TC                 11.18      12.03  -0.5  2 
 22 Alex Reich                   Northwest Na           11.60      12.03  -0.8  3 
 24 Chad Kadel                   Bsu TC                 12.09      12.72  -0.8  3 
 
Men 200 Meter Dash
========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind H# Points
========================================================================================
  1 Daveon Collins               Boise State            20.78      20.86   0.1  1 
  2 Nic Bowens                   Utah State             21.17      21.27   0.1  1 
  3 Chris Struckman              Weber State            21.75      21.84   0.1  1 
  4 Brad Wall                    Eastern Wash           21.87      21.88   0.1  1 
  5 Andy Lish                    Idaho State                       21.92  -1.0  6 
  6 Cylor Morgan                 Weber State            21.92      21.96   0.2  2 
  7 Rimar Christie               Northwest Na           22.14      21.99   0.2  2 
  8 Darion Zimmerman             Weber State            21.88      22.06   0.2  2 
  9 Andrew Curtis                Northwest Na           21.99      22.14   0.2  2 
 10 Will Henry                   Utah State             21.73      22.21   0.1  1 
 11 Jeff Daw                     Boise State            22.26      22.23   0.1  3 
 12 Corban Latimore              Idaho State                       22.28  -1.0  6 
 13 Phillip Puccino              Eastern Wash           22.75      22.44   0.1  3 
 14 Taigan Neibaur               Idaho State            22.47      22.50   0.1  3 
 15 Kimball Hardman              Idaho State            22.60      22.55   0.1  3 
 16 Nick Olsson                  Eastern Wash           22.53      22.59   0.1  3 
 17 Christian Barbiero           Weber State            21.69      22.60   0.1  1 
 18 Justin Jenkins               Utah State             23.61      22.67  -0.6  5 
 19 Logan Leavitt                Weber State            22.44      22.69   0.2  2 
 20 Cody Henderson               Northwest Na           22.91      22.71  -0.5  4 
 21 Zach Lujan                   Unattached -           22.21      22.72   0.2  2 
 22 Josh Peterson                Weber State            22.20      22.79   0.2  2 
 23 Jacob Oswalt                 Northwest Na           22.52      22.81   0.1  3 
 24 Tyler June                   Boise State            22.65      22.98   0.1  3 
 25 Evan Hershey                 College of I           23.45      22.99  -0.6  5 
 26 Collin Green                 Eastern Wash           22.60      23.01   0.1  3 
 27 Steven Morelli               Bsu TC                 23.25      23.10  -0.5  4 
 28 Alister Tencate              Idaho State            23.50      23.15  -0.6  5 
 29 John Fronk                   College of I           23.42      23.19  -0.6  5 
 30 Collin Coulter               Northwest Na           23.69      23.20  -0.6  5 
 31 Trent Winegar                Unattached             22.80      23.35  -0.5  4 
 32 David Harris                 Northwest Na           22.85      23.42  -0.5  4 
 33 JT Cristobal                 Idaho State            24.80      23.46  -1.0  6 
 34 Obinna Nnadi                 Eastern Wash           23.03      23.51  -0.5  4 
 35 Andrew Bertram               Northwest Na           23.71      23.66  -0.6  5 
 36 Corey McLean                 Eastern Wash           22.76      23.68  -0.5  4 
 37 Alex Reich                   Northwest Na           23.96      23.87  -1.0  6 
 38 Alex Wirtz                   College of I           23.95      23.94  -1.0  6 
 39 Nick Anthony                 Eastern Wash           23.10      24.01  -0.5  4 
 40 Kyle Caviezel                Eastern Wash           22.52      24.09   0.2  2 
 41 Cameron Colby                Northwest Na           23.80      24.43  -0.6  5 
 42 Chad Kadel                   Bsu TC                 24.14      24.95  -1.0  6 
 43 Tino Abon                    Bsu TC                 23.10      24.97  -0.5  4 
 
Men 400 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Jordin Andrade               Boise State            46.75      47.57   1 
  2 Jesse Sorensen               Unattached             47.90      48.17   1 
  3 Darion Zimmerman             Weber State            48.66      48.75   1 
  4 Dustin Durfee                Weber State            48.12      48.84   1 
  5 Josh Peterson                Weber State            48.66      49.51   1 
  6 Isaac Akers                  Weber State            49.12      49.68   2 
  7 Justin Jenkins               Utah State             50.24      49.83   3 
  8 Nick Olsson                  Eastern Wash           49.65      50.06   2 
  9 Garret Wood                  Idaho State            49.64      50.37   2 
 10 David Harris                 Northwest Na           50.02      50.49   3 
 11 Taigan Neibaur               Idaho State            49.10      50.71   1 
 12 Rex Stanley                  Boise State            51.48      51.16   4 
 13 Tyler June                   Boise State            50.02      51.42   3 
 14 Trent Winegar                Unattached             49.80      51.73   2 
 15 Collin Coulter               Northwest Na           51.60      52.02   4 
 16 Alister Tencate              Idaho State            51.00      52.07   3 
 17 Nick Anthony                 Eastern Wash           50.17      53.27   3 
 18 Adam Ruggiero                Boise State            50.90      53.33   3 
 19 Andrew Bertram               Northwest Na           52.30      53.44   4 
 
Men 800 Meter Run
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Bryce Bergevin               Boise State          1:51.20    1:52.29   1 
  2 Matthew Moyer                Boise State          1:50.60    1:52.79   1 
  3 Andy Robertson               Boise State          1:50.80    1:52.81   1 
  4 Nick Hampton                 Unattached           1:52.34    1:53.42   1 
  5 Eric Shellhorn               Utah State           1:55.41    1:54.17   2 
  6 Stetson Smith                Weber State          1:53.18    1:54.37   1 
  7 Nick Tatro                   Boise State          1:54.10    1:54.60   1 
  8 Dominic Bolin                College of I         1:52.30    1:54.82   1 
  9 Spencer Russell              Utah State           1:57.39    1:55.00   2 
 10 Sean Saxton                  College of I         1:53.71    1:55.01   1 
 11 Abe Weeks                    Weber State          1:58.33    1:55.39   3 
 12 Jake Morgan                  Weber State          1:57.22    1:55.58   2 
 13 Tyler Roberts                Utah State           1:56.34    1:56.24   2 
 14 Tyler Rackleff               Boise State          1:54.30    1:56.28   1 
 15 Christopher Roeper           College of I         1:56.85    1:56.29   2 
 16 Aaron Leyva                  Unattached B         1:55.10    1:56.53   2 
 16 Ray Miller                   Idaho State          1:59.66    1:56.53   3 
 18 Blake Davidson               Idaho State          1:57.85    1:56.92   3 
 19 Wyatt Diderickson            Boise State          1:54.20    1:57.05   1 
 20 Justin Webb                  Northwest Na         1:57.57    1:57.78   2 
 21 Greg Montgomery              College of I         1:55.90    1:57.91   2 
 22 Kyle Brush                   Boise State          1:54.27    1:58.46   1 
 23 Jordan Curnutt               Eastern Wash         1:54.22    1:58.65   1 
 24 Jake Meeker                  College of I         1:56.73    1:58.92   2 
 25 Drew Povey                   Utah State           1:55.48    1:59.26   2 
 26 Justin Senecal               Idaho State          1:57.79    2:00.41   2 
 27 Michael Sunderland           Idaho State          2:03.00    2:00.43   3 
 28 Derek Janssen                College of I                    2:00.56   3 
 29 Ryan Compagnone              Bsu TC               1:59.00    2:00.66   3 
 30 Curtis Capell                Northwest Na         1:58.00    2:01.88   3 
 31 Chaz Anestos                 Idaho State          2:00.00    2:02.53   3 
 32 Josh Merioles                Northwest Na         2:05.00    2:06.27   3 
 33 Tim Rohr                     Idaho State          2:07.60    2:06.36   3 
 
Men 1500 Meter Run
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Scott Foley                  Unattached B         3:50.00    3:54.40   1 
  2 Briton Page                  Utah State           4:01.34    3:55.47   2 
  3 Eric Shellhorn               Utah State           3:52.19    3:56.24   1 
  4 Kam Ulmer                    Unattached B         3:52.00    3:56.59   1 
  5 Bryce Jenkins                Idaho State          3:58.00    3:57.15   1 
  6 KC Hunsicker                 Unattached           3:56.00    3:58.19   1 
  7 Kyle Merritt                 Boise State          3:54.00    3:58.35   1 
  8 Nick Hampton                 Unattached           3:53.00    3:59.20   1 
  9 Zach Wiles                   Boise State          3:53.00    4:01.04   1 
 10 Tyler Roberts                Utah State           3:57.00    4:01.06   1 
 11 Ray Miller                   Idaho State          4:08.00    4:01.32   2 
 12 Kyle Brush                   Boise State          3:56.00    4:01.73   1 
 13 Miles Ranck                  College of I         4:00.49    4:02.31   1 
 14 Tyler Killpack               Utah State           4:02.22    4:04.35   2 
 15 Chris Martinez               Utah State           4:04.03    4:05.30   2 
 16 Blake Davidson               Idaho State          4:08.00    4:05.64   2 
 17 Drew Povey                   Utah State           4:05.53    4:05.77   2 
 18 Jacob Barton                 Utah State                      4:06.25   3 
 19 Ryan Neumann                 Unattached B         4:01.00    4:08.99   2 
 20 Kade Jensen                  Utah State                      4:10.15   3 
 21 Nicasio Westlund             Idaho State          4:15.00    4:10.19   2 
 22 Kurt Ward                    Weber State          3:59.54    4:10.26   1 
 23 Justin Webb                  Northwest Na         3:58.27    4:10.42   1 
 24 Dan Williams                 College of I         4:10.00    4:11.88   2 
 25 Sean McDonald                Bsu TC                          4:11.92   3 
 26 Levi Nelson                  Bsu TC               4:30.00    4:14.79   3 
 27 Camden DeBruler              College of I         4:16.00    4:18.04   2 
 28 Justin Senecal               Idaho State          4:11.00    4:19.12   2 
 29 Donny Knapp                  Bsu TC               4:30.00    4:19.15   3 
 30 Curtis Capell                Northwest Na         4:20.51    4:19.70   2 
 31 Chaz Anestos                 Idaho State          4:10.00    4:21.53   2 
 32 Matt Goodwin                 College of I         4:12.00    4:22.86   2 
 33 Dylan Refaey                 Idaho State                     4:23.12   3 
 34 Michael Sunderland           Idaho State                     4:27.67   3 
 35 Josh Merioles                Northwest Na         4:16.31    4:31.91   3 
 36 Chris Breckenridge           Bsu TC               4:30.00    4:34.55   3 
 
Men 5000 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Vince Hamilton               Eastern Wash        14:24.52   14:50.70  
  2 Bryce Jenkins                Idaho State         14:53.94   14:57.03  
  3 Paul Limpf                   Unattached -                   15:02.06  
  4 KC Hunsicker                 Unattached          14:50.00   15:11.80  
  5 Jacob Barton                 Utah State          15:46.89   15:17.20  
  6 Kade Jensen                  Utah State          15:33.21   15:24.19  
  7 Jacob Campbell               Unattached          15:25.00   16:00.68  
  8 Michael Gordon               Northwest Na        15:47.13   16:02.79  
 
Men 110 Meter Hurdles
========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind H# Points
========================================================================================
  1 Justin Malnes                Boise State            14.25      14.40   2.2  1 
  2 Jonathan McUne               Weber State            14.45      14.53   2.2  1 
  3 Jacob Petrie                 Weber State            15.31      14.99   2.2  1 
  4 Jeremy Malnes                Boise State            14.85      15.22   2.2  1 
  5 Cade Owen                    Idaho State                       15.37   1.1  3 
  6 Roderick Townsend            Unattached B                      15.43   1.1  3 
  7 Daniel Mosman                Utah State              8.44      15.45   2.2  1 
  8 Kyle McLaughlin              Northwest Na           15.90      15.56   1.0  2 
  9 Harley Goedhart              Idaho State            15.42      15.59   2.2  1 
 10 Danny Verdieck               Unattached B                      15.63   1.1  3 
 11 Tyler Stephens               Utah State             15.12      15.68   2.2  1 
 12 Garret Wood                  Idaho State                       15.85   1.0  2 
 13 Austin Basterrechea          College of I           15.92      16.01   1.0  2 
 14 Justin Critser               Idaho State                       16.19   1.1  3 
 15 Adam Ruggiero                Boise State            16.00      16.21   1.0  2 
 16 Jacob Zarpentine             Idaho State                       16.76   1.0  2 
 17 Luke Conklin                 Northwest Na           16.90      17.62   1.0  2 
 18 Sam Hawkins                  Utah State                        19.11   1.0  2 
 
Men 400 Meter Hurdles
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Jordin Andrade               Boise State            50.71      50.93   1 
  2 Isaac Akers                  Weber State            53.54      53.44   1 
  3 Cade Owen                    Idaho State                       53.78   2 
  4 Dustin Durfee                Weber State            53.85      54.04   1 
  5 Kramer Green                 Eastern Wash           53.83      54.76   1 
  6 Daniel Mosman                Utah State                        54.81   2 
  7 Rex Stanley                  Boise State            53.50      55.35   1 
  8 Steven Warner                Eastern Wash           56.59      56.29   2 
  9 Joseph Bolin                 College of I           56.00      57.83   2 
 10 Jonathan McUne               Weber State            55.00      57.87   1 
 11 J Morley                     Weber State            56.52      58.45   2 
 12 Jacob Petrie                 Weber State            57.00      59.07   2 
 13 Kyle McLaughlin              Northwest Na           58.17      59.22   2 
 14 Tyler Stephens               Utah State                        59.45   2 
 
Men 3000 Meter Steeplechase
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Allan Schroeder              Unattached B         9:00.00    9:14.40  
  2 Bryce Jenkins                Idaho State          8:58.03    9:27.83  
  3 Chris Schroll                Eastern Wash         9:15.73    9:34.36  
  4 Nick Lobb                    Boise State          9:38.00    9:40.70  
  5 Jason Hunt                   College of I                    9:48.87  
  6 Ryan Byrd                    Boise State          9:40.00    9:52.26  
  7 Simon Sorenson               Eastern Wash         9:14.37    9:52.83  
  8 Barron Maizland              Bsu TC               9:50.00    9:58.94  
  9 Nicasio Westlund             Idaho State          9:46.89   10:05.68  
 10 Matt Rankin                  Northwest Na        10:02.00   10:17.86  
 11 Dylan Refaey                 Idaho State         10:00.00   10:27.07  
 
Men 4x100 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Utah State  'A'                                     40.68      41.22  
     1) Kalon Weston                    2) Nic Bowens                     
     3) Cole Lambourne                  4) Will Henry                     
  2 Eastern Washington  'A'                             41.80      41.45  
     1) Phillip Puccino                 2) Brad Michael                   
     3) Obinna Nnadi                    4) Brad Wall                      
  3 Northwest Nazarene  'A'                             41.80      41.78  
     1) David Harris                    2) Andrew Curtis                  
     3) Cody Henderson                  4) Rimar Christie                 
  4 Weber State  'A'                                    40.93      41.89  
     1) Jonathan McUne                  2) Cylor Morgan                   
     3) Darion Zimmerman                4) Chris Struckman                
  5 Idaho State  'A'                                    41.37      42.21  
     1) Corban Latimore                 2) Kimball Hardman                
     3) Justin Critser                  4) Andy Lish                      
  6 Northwest Nazarene  'B'                             43.50     x44.10  
     1) Jacob Oswalt                    2) Stephen Larlee                 
     3) Derek Sepe                      4) Richard Predmore               
 
Men 4x400 Meter Relay
===================================================================================
    School                                               Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Eastern Washington  'A'                           3:16.84    3:12.44   1 
     1) Kramer Green                    2) Collin Green                   
     3) Brad Michael                    4) Brad Wall                      
  2 Utah State  'A'                                   3:15.23    3:14.91   1 
     1) Nic Bowens                      2) Tyler Killpack                 
     3) Will Henry                      4) Cole Lambourne                 
  3 Idaho State  'A'                                  3:12.96    3:14.95   1 
     1) Cade Owen                       2) Corban Latimore                
     3) Garret Wood                     4) Andy Lish                      
  4 Weber State  'A'                                  3:13.52    3:15.83   1 
     1) Darion Zimmerman                2) Isaac Akers                    
     3) Dustin Durfee                   4) Josh Peterson                  
  5 College of Idaho  'A'                             3:21.50    3:22.17   1 
     1) Evan Hershey                    2) Austin Basterrechea            
     3) Dominic Bolin                   4) Joseph Bolin                   
  6 Northwest Nazarene  'A'                           3:18.00    3:23.45   1 
     1) Collin Coulter                  2) David Harris                   
     3) Cody Henderson                  4) Andrew Curtis                  
  7 Weber State  'B'                                  3:18.00   x3:24.21   1 
     1) Zach Schweinsberg               2) J Morley                       
     3) Cylor Morgan                    4) Jake Morgan                    
  8 Boise State  'B'                                  3:18.00   x3:24.59   1 
     1) Matthew Moyer                   2) Andy Robertson                 
     3) Bryce Bergevin                  4) Nick Tatro                     
  9 College of Idaho  'B'                                       x3:29.90   2 
     1) Christopher Roeper              2) Sean Saxton                    
     3) Jake Meeker                     4) John Fronk                     
 
Men High Jump
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Roderick Townsend            Unattached B                      2.00m    6-06.75 
  2 Kurt Felix                   Unattached B           2.17m     J2.00m    6-06.75 
  3 Skyler Duke                  Utah State             2.09m     J2.00m    6-06.75 
  3 Phillip Puccino              Eastern Wash           2.00m     J2.00m    6-06.75 
  5 Xavier Williford             Utah State             2.04m      1.95m    6-04.75 
  5 Corbin Duer                  Unattached B           1.98m      1.95m    6-04.75 
  7 Chris Struckman              Weber State            2.00m      1.90m    6-02.75 
  7 Tyler Burns                  Weber State            1.95m      1.90m    6-02.75 
  9 Kris Durr                    Eastern Wash           1.85m     J1.90m    6-02.75 
 10 Andrew Galbraith             Northwest Na           1.95m      1.85m    6-00.75 
 10 Mike Staker                  Weber State            1.95m      1.85m    6-00.75 
 12 Harley Goedhart              Idaho State            1.85m      1.80m    5-10.75 
 -- Luke Conklin                 Northwest Na           1.84m         NH            
 -- Kyle McLaughlin              Northwest Na           1.89m         NH            
 -- James Leget                  Unattached -           1.90m         NH            
 
Men Pole Vault
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Luke Schafer                 Boise State            4.85m      4.60m   15-01.00 
  2 Zach Watson                  Weber State            4.55m     J4.60m   15-01.00 
  3 Sam Nelsen                   Utah State             4.70m      4.45m   14-07.25 
  4 Steven Wacker                Idaho State            4.70m     J4.45m   14-07.25 
  5 Andrew Curry                 Unattached -                     J4.45m   14-07.25 
  6 Nathan Serrano               Boise State            4.10m      4.30m   14-01.25 
  7 Josh Holland                 Idaho State            4.55m     J4.30m   14-01.25 
  8 Greyson Kilgore              Northwest Na           4.40m     J4.30m   14-01.25 
  9 Austin Basterrechea          College of I           4.10m      4.15m   13-07.25 
  9 Harley Goedhart              Idaho State            4.25m      4.15m   13-07.25 
 11 Taylor Shields               Unattached -                      4.00m   13-01.50 
 -- Sam Hawkins                  Utah State             3.60m         NH            
 -- Nick Stearns                 Eastern Wash           4.80m         NH            
 -- Luke Conklin                 Northwest Na           3.80m         NH            
 
Men Long Jump
===============================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind           Points
===============================================================================================
  1 Cylor Morgan                 Weber State            7.56m      7.33m  +0.0  24-00.75 
  2 Logan Leavitt                Weber State            7.20m      6.71m   NWI  22-00.25 
  3 Kenny Roseman                Unattached B                      6.63m  +0.0  21-09.00 
  4 Kris Durr                    Eastern Wash           6.88m      6.58m   NWI  21-07.25 
  5 Chris Struckman              Weber State            6.90m      6.50m  -1.2  21-04.00 
  6 Adam Ruggiero                Boise State            6.64m      6.38m   NWI  20-11.25 
  6 John Fronk                   College of I           6.47m      6.38m  -0.4  20-11.25 
  8 Kevin Brough                 Utah State                        6.27m  +0.0  20-07.00 
  9 Justin Critser               Idaho State            6.65m      6.14m   NWI  20-01.75 
 10 Stephen Larlee               Northwest Na           6.53m      6.11m   NWI  20-00.50 
 11 Camden Gillens               Utah State             6.19m      6.10m  -0.8  20-00.25 
 12 Taigan Neibaur               Idaho State                       5.97m  -0.5  19-07.00 
 13 Richard Predmore             Northwest Na           6.34m      5.89m  +0.0  19-04.00 
 14 CJ O'Neal                    Utah State             6.05m      5.88m  +0.0  19-03.50 
 15 Daniel Mosman                Utah State                        5.66m  -0.1  18-07.00 
 16 Danny Verdieck               Unattached B           6.40m      5.57m  -1.8  18-03.25 
 16 Sam Hawkins                  Utah State             5.94m      5.57m  +0.0  18-03.25 
 18 Chad Kadel                   Bsu TC                            4.42m  -1.3  14-06.00 
 -- Cody Fishel                  Eastern Wash           6.40m       FOUL                 
 
Men Triple Jump
===============================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind           Points
===============================================================================================
  1 Phillip Puccino              Eastern Wash          14.61m     14.39m  +0.0  47-02.50 
  2 Stephen Larlee               Northwest Na          14.24m     13.82m  +0.0  45-04.25 
  3 Kenneth Hamlett              Utah State            14.09m     13.11m  -1.4  43-00.25 
  4 Richard Predmore             Northwest Na          13.22m     12.65m  -0.1  41-06.00 
 
Men Shot Put
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Jon Buchanan                 Eastern Wash          16.83m     16.43m   53-11.00 
  2 Marlyn Anderson              Eastern Wash          17.35m     16.27m   53-04.50 
  3 Michael Cardinal             Utah State            17.67m     16.20m   53-01.75 
  4 Derek Harrebomee             Weber State           14.83m     15.02m   49-03.50 
  5 Ethan Anderson               Weber State           14.10m     14.48m   47-06.25 
  6 Matt O Farrell               Idaho State           14.78m     14.27m   46-10.00 
  7 Reid White                   Northwest Na          14.51m     13.62m   44-08.25 
  8 Mitch Kamstra                Unat-Northwe                     13.48m   44-02.75 
  9 Jeremiah Woods               Northwest Na          14.50m     12.50m   41-00.25 
 10 Tanner Clark                 Utah State            10.59m     11.49m   37-08.50 
 11 Daniel Mosman                Utah State                       10.76m   35-03.75 
 -- Mike O Farrell               Idaho State           14.82m       FOUL            
 -- Kevin Allen                  Utah State            15.26m       FOUL            
 
Men Discus Throw
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Chase Sexton                 Unattached                       51.93m     170-04 
  2 Bryce Hall                   Utah State            48.39m     49.14m     161-03 
  3 Kevin Allen                  Utah State            62.28m     46.68m     153-02 
  4 Michael Cardinal             Utah State                       46.47m     152-05 
  5 Kevin Rima                   Northwest Na          47.24m     46.40m     152-03 
  6 Marlyn Anderson              Eastern Wash          46.19m     46.02m     151-00 
  7 Ethan Anderson               Weber State           48.31m     45.88m     150-06 
  8 Zach Nielsen                 Eastern Wash          45.57m     45.06m     147-10 
  8 Steve Muse                   Unattached B          51.81m     45.06m     147-10 
 10 Jordan Arakawa               Eastern Wash          47.59m     44.47m     145-11 
 11 Sam Corbet                   Idaho State           43.35m     43.75m     143-06 
 12 Kurt Felix                   Unattached B                     42.92m     140-10 
 13 Derek Harrebomee             Weber State           48.98m     42.86m     140-07 
 14 Jon Buchanan                 Eastern Wash          43.95m     41.99m     137-09 
 15 Corbin Duer                  Unattached B                     41.33m     135-07 
 16 Shaun Lemafa                 Eastern Wash          39.53m     40.90m     134-02 
 17 Roderick Townsend            Unattached B                     39.41m     129-03 
 18 Jeremiah Woods               Northwest Na          41.00m     35.94m     117-11 
 19 Elmer Williams               Northwest Na          42.21m     34.61m     113-06 
 20 Matt Silva                   Northwest Na          33.87m     33.06m     108-05 
 21 Tanner Clark                 Utah State                       30.61m     100-05 
 
Men Hammer Throw
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Matt Post                    Boise State           61.81m     65.22m     214-00 
  2 Jordan Arakawa               Eastern Wash          59.94m     58.94m     193-04 
  3 Derek Harrebomee             Weber State           56.65m     55.85m     183-03 
  4 Zach Nielsen                 Eastern Wash          55.87m     55.52m     182-02 
  5 Jon Buchanan                 Eastern Wash          54.12m     54.54m     178-11 
  6 Shaun Lemafa                 Eastern Wash          50.50m     50.81m     166-08 
  7 Ethan Anderson               Weber State           51.05m     50.23m     164-09 
  8 Jamie Alanssim               Eastern Wash          50.42m     50.07m     164-03 
  9 Matt O Farrell               Idaho State           49.10m     48.97m     160-08 
 10 Mike O Farrell               Idaho State           50.80m     47.66m     156-04 
 11 Sam Corbet                   Idaho State           48.81m     47.02m     154-03 
 12 Justin Watts                 Weber State           48.68m     43.25m     141-11 
 13 Matt Silva                   Northwest Na          43.03m     42.55m     139-07 
 14 Reid White                   Northwest Na          45.31m     39.64m     130-01 
 15 Elmer Williams               Northwest Na          42.49m     38.01m     124-08 
 16 Joey Payne                   Eastern Wash          38.01m     36.65m     120-03 
 17 Jeremiah Woods               Northwest Na          42.00m     32.70m     107-03 
 -- Kevin Allen                  Utah State            14.11m       FOUL            
 
Men Javelin Throw
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Kurt Felix                   Unattached B          60.96m     69.69m     228-08 
  2 Nate Putman                  Unattached -                     63.84m     209-05 
  3 Joey Payne                   Eastern Wash          62.72m     61.91m     203-01 
  4 Austin Hamilton              Boise State           58.67m     61.25m     200-11 
  5 Max Pratt                    Eastern Wash          57.51m     56.46m     185-03 
  6 Corbin Duer                  Unattached B                     56.13m     184-02 
  7 Kyler Osborne                Boise State           56.87m     55.55m     182-03 
  8 Nathan Talbot                Unat-Northwe          53.12m     55.12m     180-10 
  9 Justin Watts                 Weber State           54.00m     53.55m     175-08 
 10 Tanner Clark                 Utah State                       52.72m     172-11 
 11 Collin Butterfield           Utah State            53.88m     52.70m     172-11 
 12 Jeremiah Woods               Northwest Na          50.00m     51.45m     168-09 
 13 Garret Wood                  Idaho State           47.48m     48.11m     157-10 
 14 Addison Gisaffi              Idaho State           49.25m     45.98m     150-10 
 15 Jacob Zarpentine             Idaho State           44.72m     43.92m     144-01 
 16 Luke Conklin                 Northwest Na          43.00m     42.43m     139-02 
 17 Harley Goedhart              Idaho State           43.67m     42.15m     138-03 
 18 Austin Basterrechea          College of I          47.36m     41.72m     136-10 
 19 Christian Li                 College of I          35.58m     33.49m     109-10 
 20 Roderick Townsend            Unattached B                     33.09m     108-07